Zwiększa się ilość Polaków ze Szkocji uciekających do Anglii

Wielka Brytania

Zwiększa się ilość Polaków ze Szkocji uciekających do Anglii

Kolejne rodziny Polskie ze Szkocji meldują się na terenie północnej Anglii, czy udają sie też na południe Anglii tego nie wiemy.

Lepszy klimat, tańsze życie – mieszkanie z urzędu miasta można mieć już za 400 funtów na miesiąc z ogrodem no i okres oczekiwania, miesiąc i masz dom.

Ale to nie wszystkie.

Pogarsza się sytuacja gospodarcza w Szkocji.

 

W Aberdeen kolejna firma olejowa zapowiedziała zwolnienia aż 1500 osób. Jednak to nie ostatnie zwolnienia.

W roku 2017 w Londynie ruszają autobusy elektryczne ponadto firmy kurierskie przeżucają się na samochody elektryczne. Do tego dochodzi nowa fabryka samochodów elektrycznych osobowych która powstanie w Anglii. Dlatego zapotrzebowanie na oliwe będzie spadało bardzo drastycznie.

Pierwsze symptomy Szkocji już widzimy wiemy że Szkocja w roku ma olbrzymie długi spadkiem cen ropy dlatego szykują się zwolnienia w administracji publicznej.

Spadki zarobków firm olejowych niestety będą cały czas jest to proces nieodwracalny. Samochody elektryczne nie potrzebują już tyle olejów jak spalinowe dlatego Szkocja będzie upadała.

Zresztą Rząd w Londynie będzie zadowolony, bogata Szkocja stawia się Londynowi, biedna będzie klękała i prosiła o inwestycję. Dwa lata temu były Premier Cameron ogłosił iż Anglia zamierza położyć rurę pod morzem i ciągnąć gaz z norwegi który będzie i dla mieszkańców Anglii jak i sprzedawany dalej do Europy a to oznacza spadki przychodów z gazu dla Szkocji.Będzie to konkurencja cen gazu ze Szkocji.

W przypadku zwolnień grupowych Szkotów będą łapać się każdej pracy nawet tych których nie chcą obecnie aby spłacać zaciągnięte kredyty domów . To spowoduje mniej pracy dla Polaków.

Jak powiedziała nam Polka pracującą w agencji wynajmu domów w Manchester i w Liverpool w sumie już 35 rodzin właśnie ze Szkocji wynajęło domy.

Gdy zapytaliśmy Polaka, który przeniósł się z Aberdeen do Manchester dlaczego, powiedział:

 

” Jestem fotografem mój biznes lepiej pracuję w dużym mieście jakim jest Manchester, ponadto córka znalazła pracę bardzo szybko na recepcji firmy adwokackiej do dwóch tygodni. Mamy już dom z ogrodem w dobrej cenie, żona pracuje już w supermarkecie . Większy rynek pracy jak i większe perspektywy i lepsza pogoda  nie żałujemy że wyjechaliśmy z Aberdeen. Wiemy także że nasi znajomi także przenoszą się na północ – kończy pan Piotr „

Już za kilka lat w Szkocji zostanie bardzo mała grupa Polaków a gospodarka ponownie wróci do tego co robili wcześniej czyli będą strzyc owce i sadzić ziemniaki. Przemysł samochodowy który zmienia się całkowicie zmieni układ na wyspach jak i przychód Szkocji a to oznacza mniej pracy w przemyśle olejowym oraz w administracji Rządowej.

Konrad W.

 

3 grudnia 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja

1 komentarzy
  1. Bzdury jak zwykle! Polskie echo jest antyszkockie. Wedlug badan to Szkocja jest najlpeszym miejscem do zycia w UK. W lutym tam sie przeprowadzam. Mam nadzieje, ze odzyskaja niepodleglosc i beda dobrze prosperowac. Irlandia nie ma za duzo gazu i ropy, a dala sobie rade. Szkocka ropa bedzie zawsze potrzebna, chocby do produkcji asfaltu. Poza tym prosze zwrocic uwage na bledy w tym artykule. Czy mozna wierzyc czemus takiemu?

Komentowanie jest wyłączone.