Zostało 1 rok i 88 dni do Brexitu, zegar tyka dla innych krajów

Zostało 1 rok i 88 dni do Brexitu, zegar tyka dla innych krajówBrexit to największa katastrofa, jaka spotka Unię Europejską (UE) w jej 60-letniej historii – ale referendum, w którym brytyjscy wyborcy zdecydowali się opuścić blok, nie oznaczało automatycznie wyjścia kraju. To było zadaniem art. 50.


Czym dokładnie jest Artykuł 50?

Artykuł 50 Traktatu z Lizbony daje każdemu państwu członkowskiemu UE prawo do jednostronnego zakończenia działalności i określa procedurę takiego postępowania. Daje krajowi opuszczającemu dwa lata na wynegocjowanie umowy o wyjściu, a po jej uruchomieniu nie można jej powstrzymać, chyba że na podstawie jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich.

Żaden kraj nigdy wcześniej nie opuścił UE i nie było możliwości legalnego opuszczenia UE przed podpisaniem traktatu lizbońskiego w 2007 roku.

Traktat lizboński, który stał się prawem w grudniu 2009 r. Ma na celu uczynienie UE „bardziej demokratyczną, bardziej przejrzystą i wydajną” i jest umową podpisaną przez szefów państw i rządów krajów będących członkami UE.
W momencie, gdy brytyjski ambasador w UE Tim Barrow przekazał formalne zawiadomienie pani May o zamiarze opuszczenia przez Zjednoczone Królestwo bloku na mocy art. 50.
W momencie, gdy brytyjski ambasador w UE Tim Barrow przekazał formalne zawiadomienie pani May o zamiarze opuszczenia bloku przez Zjednoczone Królestwo na mocy artykułu 50. Kredyt: AFP

Jak długo potrwa Brexit?

Premier Theresa May uruchomiła art. 50 krótko przed 12:30 w dniu 29 marca 2017 r. Przez następne dwa lata Wielka Brytania rozwali porozumienie o wyjściu z UE, proces ten będzie długotrwały i skomplikowany.

Każda umowa musi zostać zatwierdzona przez „większość kwalifikowaną” państw członkowskich UE i może zostać zawetowana przez Parlament Europejski.

Proces ten ma potrwać dwa lata, ale wiele osób uważa, że ​​może to potrwać dłużej. Skalę czasu można przedłużyć, ale tylko jednomyślną zgodą Rady Europejskiej. Tak więc każdy inny rząd państwa musiałby się zgodzić.

Warunki wyjścia będą negocjowane między 27 brytyjskimi odpowiednikami, a każdy z nich będzie miał prawo weta w stosunku do warunków. Będzie również podlegać ratyfikacji w parlamentach narodowych, co oznacza na przykład, że belgijscy deputowani mogą utrudnić cały proces.

Utworzono dwie olbrzymie zespoły negocjacyjne, znacznie większe niż w brytyjskiej renegocjacji Davida Camerona. Stronę UE prowadzi Michel Barnier, a David Davis – brytyjski sekretarz Brexit.

Liderzy biznesu chcą najprostszych warunków, aby zapobiec szkodom ekonomicznym. Ale przywódcy polityczni twierdzą, że warunki będą brutalne, aby zniechęcić inne stany do pójścia w ich ślady.


Czy artykuł 50 można odwrócić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy Wielka Brytania może anulować Brexit, odwołując art. 50. Jednak członkowie gabinetu, lordowie, wyżsi urzędnicy UE i niezliczeni prawnicy zważali na tę kwestię.Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział, że „formalnie, legalnie” może rzeczywiście zostać odwrócona. David Davis mówi jednak, że „nie wie”.

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii, orzekając w sprawie Gina Miller, działał przy założeniu, że art. 50 nie zostanie uchylony w ciągu najbliższych dwóch lat. Nie wydał jednak orzeczenia w sprawie możliwości uchylenia art. 50.

Lord Kerr, który pomagał w przygotowaniu art. 50 jako członka Konwencji Europejskiej, twierdzi, że jest to możliwe.

„Intencje mogą się zmienić … artykuł dotyczy dobrowolnego wycofania się, a nie wydalenia: nie musimy iść, jeśli na którymkolwiek etapie, w ciągu dwóch lat, zdecydujemy, że nie chcemy” – powiedział w listopadzie.
Interwencja Lorda Kerra była szeroko opisywana, a niektórzy agresorzy anty-Brexit uznali go za ostatecznego autorytet w tej sprawie.

Ale Richard Bull, dyrektor prawny Pinsent Masons, ostrzegł, że to po prostu nie działa prawo.

„Kerr uważa, że ​​jego głos przeważa nad innymi, ponieważ jest autorem Artykułu 50” – powiedział Bull. „Nie należy jednak do autorów instrumentów prawnych decydować o ich interpretacji”.Jak na ironię, ponieważ art. 50 jest częścią prawa europejskiego, Europejski Trybunał Sprawiedliwości miałby decydujący głos, czy odliczanie do Brexitu może zostać odwrócone.I na tym polega niezadowalająca, ale najdokładniejsza odpowiedź na pytanie: Wielka Brytania może być w stanie odwołać artykuł 50, ale tylko wtedy, gdy uzyska pozwolenie od UE.

Co z innymi krajami.

Jak się okazuje opuścić UE jest bardzo prosto, wystarczy zapłacić w ratach pieniądze rozwodowe i negocjować już umowy handlowe z innymi krajami dlatego zbliża się koniec UE i inne kraje do 3 -4 lat będą opuszczać znienawidzoną UE.  Rządy krajów samodzielnych bez olbrzymich wpłat dla Brukseli na ich wysokie zarobki, emerytury oraz idiotyczne pomysły będą mogły same się rozwijać.

OD dzisiaj zostało 1 rok 88 dni do opuszczenia UE, będzie okres przejściowy dla firm 2 letni ale oficjalnie UK opuszcza Unię.

Konrad W

31 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka