Zmutowany wirus roznosi sie szybciej, będą większe ograniczenia w UK

Zmutowany wirus roznosi sie szybciej i jest śmiertelny w UK

 

Badania wykazały, że nowy wariant Covid-19 jest „znacznie” bardziej podatny na przenoszenie niż jego poprzednia wersja.

Prof. Axel Gandy z londyńskiego Imperial College powiedział, że różnice między typami wirusów są „dość ekstremalne”.

„Istnieje ogromna różnica w łatwości rozprzestrzeniania się wariantu wirusa” – . „To najpoważniejsza zmiana wirusa od początku epidemii” – dodał.

Badanie Imperial College sugeruje, że transmisja nowego wariantu Cocid -19 wzrosła trzykrotnie podczas listopadowej blokady Anglii, podczas gdy poprzednia wersja została zmniejszona o jedną trzecią.

Przypadki Covid-19 zaczęły gwałtownie rosnąć podczas drugiego skoku, a liczba przypadków zarejestrowanych w ciągu jednego dnia osiągnęła nowy szczyt w czwartek.

Nowy wariant koronawirusa: co wiemy?

Przypadki nowego wariantu pojawiają się na całym świecie. Wczesne wyniki wskazywały, że wirus rozprzestrzeniał się szybciej wśród osób poniżej 20 roku życia, szczególnie wśród dzieci w wieku szkolnym.

Jednak najnowsze dane wskazują, że według prof. Gandy’ego, członka zespołu badawczego, rozprzestrzenił się on szybko we wszystkich grupach wiekowych. „Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że wczesne dane zostały zebrane w okresie listopadowej blokady, kiedy szkoły były otwarte, a aktywność dorosłej populacji była bardziej ograniczona. Widzimy teraz, że nowy wirus zwiększył zakaźność we wszystkich grupach wiekowych”.

Ostrzejsze ograniczenia
Prof. Jim Naismith z Uniwersytetu Oksfordzkiego powiedział, że uważa, że ​​nowe odkrycia wskazują, że wkrótce będą potrzebne jeszcze surowsze ograniczenia.

Jeśli nie zrobimy czegoś innego, nowy szczep wirusa będzie nadal się rozprzestrzeniał, więcej infekcji, więcej hospitalizacji i więcej zgonów”.

Najbardziej przerażającym odkryciem z tego badania jest to, że listopadowa blokada w Anglii, choć trudna dla wielu ludzi, nie powstrzymała rozprzestrzeniania się wariantu wirusa. Te same surowe ograniczenia, które spowodowały spadek liczby przypadków poprzedniej wersji wirusa o jedną trzecią, spowodowałyby potrojenie nowego wariantu. Dlatego w całym kraju doszło do tak gwałtownego zaostrzenia ograniczeń.

Nie jest jasne, czy obecne ograniczenia wystarczą do kontrolowania rozprzestrzeniania się wirusa. Biorąc pod uwagę fakt, że potrzeba było dwóch blokad, aby powstrzymać wcześniejszą wersję wirusa przytłaczającą NHS, wielu naukowców obawia się, że konieczne będzie dalsze zaostrzenie.

Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, dlaczego ten wariant rozprzestrzenia się tak szybko. Jednak wczesne wskazania wskazują, że szczepionki powinny być skuteczne przeciwko niemu.

Nowy wirus został oznaczony jako „Variant of Concern 202012/01” lub VOC przez Public Health England.

Został wykryty w listopadzie i przypuszczalnie pochodzi z południowo-wschodniej Anglii we wrześniu. Wariant można teraz znaleźć w całej Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Irlandii Północnej, ale jest on silnie skoncentrowany w Londynie, a także w południowo-wschodniej i wschodniej Anglii.

Record cases graphic

Konrad W

4 stycznia 2021

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *