Jakie zmiany benefitów i cen, będą na wyspach – Raport Rządu

Wielka Brytania

Rząd przedstawił ekonomiczny raport, sprawdź jaki będzie miał wpływ na twoje finanse

Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił Autumn Statement 2016. Jest to duży ekonomiczny raport roku, który zawiera ważne zapowiedzi w odniesieniu do zasiłków, podatków, itp. Ma on znaczący wpływ na finanse wszystkich osób mieszkających na Wyspach.

Zmiany w benefitach

– tax credits oraz główne zasiłki dla osób, które pracują zostały zamrożone w gotówkowych warunkach płatności na okres czterech lat od kwietnia 2016 roku. Obejmują one program pomocowy, taki jak wsparcie dla osób poszukujących pracy czy zasiłek do pensji. To zamrożenie może zbiegać się z przyspieszeniem inflacji, zwiększeniem kosztów utrzymania i uderzeniem w osoby o niskich dochodach.

Ponadto każda rodzina, która będzie mieć trzecie lub kolejne dziecko urodzone po kwietniu 2017 nie będzie kwalifikowała się do Child Tax Credit, który mógłby być większy niż £2,000 za dziecko. Odnosi się to także do rodzin pobierających Universal Credit po raz pierwszy od kwietnia 2017 r.

Cięcia zostały również zapowiedziane do Universal Credit, nowego zasiłku stopniowo wprowadzanego w całej Wielkiej Brytanii.

Wzrosną składki na ubezpieczenie samochodu

– Insurance Premium Tax ma pójść w górę z 10% do 12% od czerwca 2017 roku, dlatego koszt ubezpieczenia pojazdu może wzrosnąć. Może to mieć również wpływ na inne produkty podlegające ubezpieczeniu. Firmy ubezpieczeniowe nie kryją oburzenia, bowiem jest to już trzeci wzrost tego podatku w ciągu 18 miesięcy.

Łatwiejsze wykupienie mieszkania

– Obecnie eksperci twierdzą, że brak mieszkań na rynku prowadzi do wzrostu ich cen. Dlatego zgodnie z zapowiedziami ma nastąpić zwiększenie środków na budowę domów.

Dokładnie £2,3 mld ma zostać przeznaczone na powstanie 100.000 nowych domów w obszarach wysokiego popytu, a £1,4 mld na wybudowanie tanich domów.

Zwiększenie podaży na rynku mieszkaniowym zajmie jednak wiele czasu.

Nowa ulga podatkowa

– rząd wprowadza nową ulgę podatkową, aby pomóc tym, którzy kupują i sprzedają na małą skalę, na przykład na internetowych serwisach aukcyjnych lub straganach. Od kwietnia 2017 roku pierwsze £1,000 rocznego dochodu nie będzie opodatkowane.

Ulga ta będzie odnosiła się również do pierwszego £1,000 dochodów za rok z tytułu własności, tj. z wynajmu pokoju za pośrednictwem strony internetowej.

Wzrosną niektóre płace

– Wynagrodzenie w sektorze publicznym zostało ustalone na 1% corocznego wzrostu aż do 2019-20 r.

Dodatkowo National Living Wage (czyli kwota ustalona przez ekspertów na bazie statystyk, a nie ustawowe minimum płacowe) wzrośnie od £7.20 do £7.50 w kwietniu dla osób w wieku 25 lat i powyżej. Jest to jednak mniejszy wzrost niż przewidywano wcześniej.

Nowe obligacje oszczędnościowe

– zostaną one uruchomione za pośrednictwem National Savings, a ich stopa procentowa zostanie prawdopodobnie ustalona na poziomie około 2,2%.

Obligacja ta będzie dostępna dla osób w wieku od 16 lat, z zastrzeżeniem minimalnego limitu inwestycyjnego £100 i maksymalnego £3000. Oszczędzający będą musieli umieścić swoje pieniądze na okres trzech lat.

Będzie ona dostępna w ciągu 12 miesięcy od wiosny 2017. Oczekuje się, że dwa miliony osób z niej skorzysta.

Cło na paliwo zostanie zamrożone na kolejny rok – pozwoli to zaoszczędzić każdego roku przeciętnemu kierowcy samochodu £130 oraz kierowcy furgonetki £350.

Salary sacrifice

– czyli specjalna pensja, która dotyczy niektórych pracowników rezygnujących z pewnej części ich wynagrodzenia w zamian za różne towary i usługi. To obniża ich income tax oraz national insurance bill, ponieważ ich wynagrodzenie jest efektywnie niższe.

W jej ramach można uzyskać np. bony na opiekę dla dzieci czy różnego rodzaju sprzęty. Od kwietnia 2017 r. pod ten program będą podlegać również inne przedmioty, tj. komputery, członkowstwo w siłowni czy możliwość skorzystania z pewnych badań zdrowotnych.

Lokatorzy uwolnienie od niektórych opłat – Agenci oferujący domy do wynajęcia w Anglii będą mieli zakaz naliczania opłat początkowych dla osób wynajmujących domy.

Opłaty te mogą kosztować nawet setki funtów i obejmują m.in. zabezpieczenie najmu czy depozyt dla osób pragnących mieć zwierzaka. Koszt ten ma zostać przeniesiony na właścicieli, jak ma to miejsce w Szkocji.

Wzrost kwoty wolnej od podatku

– Kwota, którą można obecnie zarobić zanim zostanie ona objęta podatkiem dochodowym została zmieniona z £11,000 na £11,500 od kwietnia 2017 roku.

Rząd obiecał jednak podnieść tę kwotę do £12,500 od 2020-21 roku.

Dodatkowe godziny opieki nad dziećmi

– Od września 2017 roku rodzice pracujący więcej niż 16 godzin w tygodniu i zarabiający mniej niż £100,000 rocznie będą mogli ubiegać się o dodatkowe 15 godzin opieki nad dziećmi.

Podatek od cukru na napoje bezalkoholowe – oczekuje się, że zostanie od wprowadzony około 2018 roku.

Barbara Sitko

24 listopada 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka