Zle warunki w domu zwrot za rent i odszkodowanie

Zle warunki w domu zwrot za rent i odszkodowanie

 

Mieszkam w urągających warunkach, czy mój landlord powinien oddać mi za rent?

Jeszcze dwa miesiące i znów włączymy ogrzewanie. Podczas okresu zimowego szczególnie widoczne i odczuwalne są wszelkie nieprawidłowości związane z niewłaściwym stanem mieszkania. Niska temperatura oraz duża ilość opadów atmosferycznych uwidaczniają problemy związane z nieadekwatnym systemem ogrzewania oraz instalacją wentylacyjną.
Również częściej dochodzi do przecieków z powodu przestarzałych okien, zapchanych rynien czy też nieszczelnych pokryć dachowych.
W efekcie na ścianach może pojawiać się pleśń i zacieki. Krople wody osadzające się pomiędzy szybami okien wskazują z kolei na zużyte uszczelki i spowodowaną tym utratę ciepła.

Takie problemy są dosyć częste w starszych budynkach, które w dużej mierze zostały przekształcone na mieszkania pod wynajem bez przeprowadzenia właściwej modernizacj, uwzględniającej przede wszystkim instalacje przeciwilgociową.
W momencie gdy wystąpią jakiekolwiek problemy należy je od razu zgłosić landlordowi na piśmie. W przypadku awarii które wymagają natychmiastowej reakcji, powinno się najpierw zadzwonić, a następnie wysłać powiadomienie pisemne. Landlord nie będzie odpowiedzialny za naprawy jeżeli nie zostanie poinformowany o defekcie.

Wiekszość landlordów prowadzi własne rejestry zgłoszeń, lecz w przypadku potencjalnej sprawy sądowej nie powinno sie na nich całkowicie polegać. Głownym tego powodem jest fakt iż część wpisów może zostać usunięta.

W przypadku braku odpowiedniej reakcji ze strony właściciela lub administratora budynku warto rozważyć wystąpienie na drogę sądową w celu uzyskania odszkodowania oraz wyroku, który nakaże wykonanie niezbędnych napraw.

W tym celu trzeba zabezpieczyć wszelkie możliwe dowody, które mogą mieć duże znaczenie podczas ustalania odpowiedzialności za doprowadzenie budynku do złego stanu oraz negocjacji odnośnie wysokości odszkodowania z prawnikami landlorda.

W tym celu należy:
Wykonać zdjęcia wszelkich defektów z datą kiedy zostały zrobione
Wykonać zdjęcia wszystkich zniszczonych przedmiotów (np. ubrań pokrytych pleśnią), zachować rachunki z zakupu, a jeżeli to możliwe same przedmioty do inspekcji.
Zachować kopie pełnej korespondencji z landlordem, jak również zapisywać przebieg i daty wszystkich rozmów
Moża również zgłosić problemy w nieruchomości do Environmental Health Officer. Urzędnicy z tej instytucji dokonają inspekcji nieruchomości jeżeli uznają to za konieczne i sporządzą krótki raport odnośnie wszystkich defektów i zagrożeń jakie one powodują.

Jeżeli wartość napraw wynosi co najmniej 1000 funtów i mamy dobrze udokumentowaną historię zgłoszeń, nie powninno być problemu ze znalezieniem prawnika, który podejmie się takiej sprawy na zasadzie No Win No Fee.

Ale po co szukać – my jesteśmy dostępni na Facebooku.
Przed wystąpieniem z roszczeniem przeciwko landlordowi który zaniedbuje swoje obowiązki względem lokatorów, warto się zastanowić ile możemy na tym skorzystać.

Przede wszystkim wygrywając taką sprawę zapewnimy sobie wykonanie wszystkich niezbędnych napraw. Obowiązkiem prawnika, który reprezentuje najemców będzie uzyskanie nakazu sądowego opisującego jakie prace oraz w jakim czasie powinny zostać przeprowadzone. Naprawy oraz ich koszt są ustalane na podstwie raportów sporządznych przez rzeczoznawców.

Nie ma natomiast możliwości aby otrzymać wartość pieniężną napraw nawet jeżeli zamierzamy się wyprowadzić.
Każdy z lokatorów, którego imię znajduje się na umowie najmu może starać się o odszkodowanie za tzw. niedogodności związane z użytkowaniem mieszkania znajdującego się w złym stanie. Jest to wynikiem sprawy sądowej Wallace v Manchester City Council z 1988 roku. Według nieoficjalnej taryfy każdy z najemców może uzyskać od ok £1000 do £4000 za każdy rok spędzony w nieruchomości.

Najczęściej są to kwoty bliższe niższej z podanych wartości. Prawo pozwala na skarżenie do 6 lat wstecz w tego typu sprawach.
Dodatkowo lokator może skarżyć za straty finansowe poniesione z winy zaniedbań landlorda.

Mogą to być:
– koszt detergentów i środków czystości
– zwiększony koszt ogrzewania
– zniszczone przez pleśń i wilgoć odzież, pościel, dywany, meble, sprzęt elektroniczny itp.
Aby udowodnić powyższe straty należy przedstawić zdjęcia zniszczonych przedmiotów, rachunki za nie lub wycenę zamienników. Dodatkowo skarży się odsetki.
W niektórych przypadkach istnieje możliwość zrdukowania wyskości czynszu.
Należy pamiętać iż w przypadku kiedy zalegamy z czynszem, kwota odszkodowania zostanie pomniejszona o taki dług. Nie powinno się wstrzymywać zapłaty czynszu nawet jeżeli landlord nie dba o nieruchomość gdyż może to zostać użyte jako argument przeciwko nam.
Taką sprawę można również połączyć z roszczeniem za obrażenia ciała jeżeli są one wynikiem złych warunków mieszkaniowych.

Do typowych obrażeń należą problemy z układem oddechowym spowodowane pleśnią, częste przeziębienia, jak również wszelkie obrażenia spowodowane przez odpadające kawałki tynku czy też murów, niebezpieczne instalacje, np. elektryczną, potknięcia na nierównych schodach, itp.
Jeśli myślisz że kwalifikujesz się do odszkodowania od landlorda, zadzwoń do

Basi pod nasz numer 01704532229.
Barbara Dytwińska
Kancelaria prawna
Graham M Riley & Co. Solicitors Ltd

Informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako porad prawnych. Służą one wyłącznie do celów informacyjnych. O konkretną poradę prawną dla każdego przypadku z osobna należy zawsze zwrócić się do wykwalifikowanego prawnika.

 

 

12 lipca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Sprawy Polonii