Zle naliczają ludziom podatek. Kalkulator podatkowy HMRC online.

Zle naliczają ludziom podatek. Kalkulator podatkowy HMRC online.

 

Podatnicy ostrzegają, że mogą dokonywać nadpłat podatków przez uszkodzenia oprogramowania HMRC.

Kalkulator podatkowy HMRC online jest niepoprawny, co oznacza, że ​​ludzie mogą płacić za dużo podatku, jeśli wejdą w miejsce przychodów, księgowi ostrzegają.

Jest to ostatnio krytykowane, że ​​systemy podatkowe HMRC są zbyt skomplikowane, aby zwykli ludzie mogli się w nich poruszać.

Eksperci twierdzą, że nawet programiści pracujący w HMRC są zaskoczeni systemem, dzięki niedawnym zmianom legislacyjnym zostawiono systemy online HMRC, które mają nadrobić zaległości. Tylko w ciągu siedmiu lat brytyjska ustawa o finansach – opisująca wszystkie podatki, cła, zwolnienia i ulgi w Wielkiej Brytanii – wzrosła z 460 stron do 669 stron, a w tym roku zwiększy się do 776 stron, jeśli partia konserwatywna dojdzie do władzy ponownie w wyborach powszechnych. Rząd wypuścił w zeszłym tygodniu nowe reformy podatkowe, aby przyspieszyć finansowanie przez parlament przed wyborami generalnymi. Ale jest prawdopodobne, że wiele ustaw zostanie wznowionych, jeśli konserwatyści dojdą do władzy.

Nimesh Shah, wspólnik w firmie Blick Rothenberg mówi:

„Osobisty system podatkowy w Wielkiej Brytanii został zawalony licznymi progami, dodatkami i ulgami, z których większość była politycznie kierowana, bez żadnego uwzględnienia złożoności”. „Doprowadziło to do tego, że rząd i HMRC są bliscy ponownego zapisania kodu podatkowego „, dodał.

Kto jest narażony?

Przykład 1:

Emeryt otrzymujący emeryturę państwową w wysokości 5 000 funtów oraz dochód z odsetek w wysokości 38 000 funtów. Oprogramowanie HMRC generuje zobowiązanie podatkowe w kwocie 6 200 £, gdy rzeczywiste zobowiązanie podatkowe powinno wynosić 5200 £, co spowoduje nadpłatę w wysokości 1000 GBP. Powodem tego jest to, że specyfikacja HMRC nie uwzględniała, że ​​można zarobić do 5000 GBP z tytułu odsetek bez płacenia podatku. Dotyczy to tylko osób o niskich zarobkach.

Przykład 2:

Właściciel firmy z wynagrodzeniem 11 000 funtów, przychód z odsetek w wysokości 19 000 funtów, a następnie wypłaty dywidendy ze spółki o wartości 120 000 funtów, oprogramowanie HMRC generuje zobowiązanie podatkowe w kwocie 43 387 £, gdy rzeczywiste zobowiązanie podatkowe powinno wynieść 43,275 £ – 112. Powodem tego jest to, że specyfikacja HMRC nieprawidłowo odlicza dywidendę w wysokości 5 000 £, która mieści się w niewykorzystanej stawce podstawowej.

Dwóm grupom podatników naliczana jest większa suma, jeśli składają zeznania podatkowe w trybie online.

Są to osoby, które zarabiają mniej niż 16 000 funtów rocznie – na przykład z zarobków z pracy, emerytury lub dochód z najmu – i którzy przekroczą Personal Savings Allowance, czyli 1000 funtów rocznie dla podatników podstawowej stawki podatku i 500 funtów rocznie za wyższą stawkę podatku.

Druga grupa dotyczy tych, którzy mają dochód do opodatkowania między 27 000 a 32 000 funtów rocznie, a także otrzymują wystarczające dochody w formie dywidend, aby przekroczyć dodatkowy próg opodatkowania w wysokości 150 000 funtów. HMRC sam przyznał, że jego systemy online nie są w stanie radzić sobie z tymi dwiema grupami.

Ale Shah powiedział, że HMRC nie robi tego jasno na portalu internetowym. Doradza osobom, aby ręcznie sprawdzali swoją pozycję podatkową we wszystkich przypadkach samooceny, aby upewnić się, że ich zeznanie podatkowe jest poprawne.

Dodatek za „hobby” na 1000 funtów, dodatek na dywidendę w wysokości 5000 funtów, dodatkowy zasiłek oszczędnościowy to tylko niektóre ulgi podatkowe, które rząd wprowadził w ciągu ostatnich kilku lat.

HMRC planuje rozwiązać kwestie błędu dla osób składających wniosek za rok podatkowy 2017/2018 do stycznia 2019 r dlatego lepiej samemu ręcznie sprawdzić deklarację podatkową przed wysłaniem.

Katarzyna Cz.

2 maja 2017