Zielone światła drogowe dluzej dla autobusów

Zielone światła drogowe dluzej dla autobusow 

Zielone światła dla spóźnionych autobusów w ramach nowych planów krajowych.

Technologia, z której korzysta FirstGroup, pozwala nowym autobusom komunikować się z „inteligentnymi” światłami, które wyczuwają, kiedy autobus zbliża się i czy jedzie na czas.

Autobusy udostępniają informacje o ruchu i prędkości w chmurze, które są następnie odczytywane przez system sygnalizacji świetlnej, który dawałby spóźnionemu autobusowi priorytet w jezdzie.

System będzie utrzymywał zielone światło na dłużej, aby umożliwić przejazd autobusowi.

Na drogach bez pasów autobusowych technologia działa, nawet jeśli autobus nie jest pierwszy w kolejce, co również daje samochodom na tym pasie priorytet.

Dane są również analizowane przez firmę autobusową i lokalne władze, aby informować  kiedy ruch jest największy.

Nowa technologia jest wykorzystywana w Swansea od kilku lat, ale firma wprowadza ją na szerszą skalę w ramach nowych bezdotykowych terminali płatniczych.

Technologia będzie działać tylko na obszarach, na których lokalne władze wyrażają zgodę, a także w miejscach, w których węzły mają technologię umożliwiającą ocenę poziomu natężenia ruchu wokół nich i „porozumiewanie się” z pobliskimi autobusami.

System o nazwie Scoot jest tworzony przez Transport Research Laboratory.

Technologia transponderów opracowana przez firmę, która wykorzystuje czujniki na drodze do zasygnalizowania światłom, kiedy zbliża się autobus, jest używana od lat 80. XX wieku, ale nowe czujniki mogą również stwierdzić, kiedy autobus jedzie na czas.

Program Swansea został sfinansowany z dotacji rządu walijskiego, w wysokości 1 miliona funtów.

 

Konrad W

7 marca 2018