Zbuduja most ze Szkocji do Irlandii

Zbuduja most ze Szkocji do Irlandii

 

Boris Johnson „popiera śmiały pomysł” budowy mostu łączącego Szkocję z Irlandią Północną.

Boris Johnson wyraził poparcie dla idei zbudowania mostu, którego budowa kosztowałaby 15 miliardów funtów między kontynentalną Brytanią i Irlandią Północną, a most ma pomóc w „ rozruszaniu wzrostu gospodarczego, zarażeniu entuzjazmem partii DUP, zjednoczeniu kraju i ustabilizowaniu Brexitu”.

Pomysł zbudowania mostu na irlandzkim morzu został po raz pierwszy wprowadzony przez szkockiego architekta, profesora Alana Dunlopa z Uniwersytetu w Liverpoolu, który zyskał uwagę w styczniu po tym, jak Boris Johnson powiedział, że most powinien zostać zbudowany na kanale La Manche.

W poniedziałek Minister Spraw Zagranicznych udostępnił artykuł Reaction Website, w którym były dziennikarz gazety Telegraph, George Trefgarne, przedstawił pozytywną argumentację za mostem.

Twierdził, że według pana Dunlop, najkrótsza odległość na moście to 14 mil „z wioski rybackiej zwanej Portpatrick na zachodnim wybrzeżu Szkocji, w Dumfries i Galloway do Larne lub Bangor na wybrzeżu Irlandii Północnej”.

Pan Tregfarne powiedział również, że zanim „Ministerstwo Finansów powie:” nie stać nas na to „”, należy wziąć pod uwagę „że za przejazd takim mostem prawdopodobnie pobierano by opłaty”.

Były dziennikarz dodał: „Być może największą przeszkodą jest jednak psychologia. „Zbyt wielu ludzi, szczególnie w Westminsterze i mediach, ma nerwy w strzępach przez perspektywę Brexitu. „Jak na ironię, taki odważny projekt byłby idealnym lekarstwem.

„To jest powód, dla którego rząd w Londynie powinien podjąć decyzję za  budową.”

Demokratyczna partia unionistyczna (DUP) włączyła plany budowy mostu w swoim manifeście wyborczym w 2015 roku, ale nie znalazły się one w manifeście z zeszłego roku.

Mike Russell, szkocki minister Brexit, również popiera ten pomysł.

Według pana Tregfarne szkocki rząd powiedział, że przyjrzy się projektowi.

Konrad W.

 

 

12 czerwca 2018