Zbigniew Reket to Robinson Kruzoe, 7 miesięcy w łodzi na Oceanie

Zbigniew Reket to Robinson Kruzoe, 7 miesięcy w łodzi na Oceanie Indyjskim

 

Polski żeglarz twierdzi, że spędził siedem miesięcy razem ze swoim kotem na łodzi na Oceanie Indyjskim z zaledwie miesięcznym zapasem jedzenia.

Zbigniew Reket został uratowany u wybrzeży francuskiego terytorium zamorskiego Wyspy Réunion – prawie 600 mil na wschód od Madagaskaru – w Boże Narodzenie. 54-latek powiedział swoim ratownikom, że spędził na morzu, pozostawiony sam sobie prawie siedem miesięcy.

Reket twierdził, że on i jego kot Samira musieli przeżyć na połowie paczki suszonego makaronu dziennie, a także jedli wszelkie ryby, które udało mu się złowić. Jego historia jest niemożliwa do zweryfikowania.

„Jedna paczka [makaronu] musiała wystarczyć na dwa dni, a od czasu do czasu złowiłem jakąś rybę.

„Miałem rezerwy na jeden miesiąc, ponieważ nie było daleko [do Południowej Afryki].”

Reket twierdził, że wypłynął z wysp Komorów – gdzie zaadoptował swojego kociego towarzysza – chcąc dotrzeć do Afryki Południowej.Jego statek był kiedyś łodzią ratunkową, którą, jak twierdzi, kupił w Indiach w 2014 roku i zmodyfikował, wyposażając go w maszt, silnik i ster – donosi the Telegraph.

Ale, gdy został uratowany przez Francuskie Towarzystwo Ratowników Morskich, łódź była w opłakanym stanie.Po uszkodzeniu łodzi, Reket powiedział, że dryfował bez celu na otwartym morzu, modląc się o ratunek.

Vivian Mailly, szefowa stacji ratunkowej Sainte-Marie na Réunion, powiedziała, że ​​Reket był „w dobrym stanie, ale potrzebował jedzenia”.

Historia Reketa została porównana do Amerykanek Jennifer Appel i Tashy Fuiavy, które zostały uratowane 900 mil na południowy wschód od Japonii.Twierdziły, że spędziły pięć miesięcy na wodzie, gdy zepsuł się silnik – ale ich historia została zakwestionowana przez amerykańską straż przybrzeżną i media.

Reket said he set sail from the Comoros islands for South Africa but ended up in Reunion Island seven months later

Reket is pictured disembarking his boat on Reunion Island after his rescue

 

Konrad W

 

 

29 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Świat