Zatankuj pełny bak, ceny ropy i gazu pójdą do góry

Zatankuj pełny bak, ceny ropy i gazu pójdą do góry

 

Zamknięcie najważniejszego rurociągu naftowego i gazowego Morza Północnego w poniedziałek zostało spotęgowane przez eksplozję w dużym zakładzie przetwarzania gazu w Austrii, zwanym Baumgarten, który jest głównym punktem wejścia dla rosyjskiego gazu do Europy.

Eksplozja,wywołała gwałtowny wzrost cen na europejskich rynkach energii.To uderzenie jest najbardziej bolesne dla Włoch, gdzie ceny rynkowe wzrosły już ponad dwukrotnie, co skłoniło kraj do ogłoszenia stanu wyjątkowego, aby poradzić sobie z „poważnym” problemem z dostawami energii.

Sytuacja ta z kolei doprowadziła ceny gazu w Wielkiej Brytanii do najwyższego poziomu od sześciu lat, od zaledwie 57 pensów przed zamknięciem rurociągu Forties na Morzu Północnym w poniedziałek do ponad 90 pensów we wtorek.

Rurociąg, kiedyś należący do BP, może pozostać zamknięty do stycznia, zmniejszając dzienne dostawy gazu w Wielkiej Brytanii o 40 milionów metrów sześciennych lub 1/3 normalnej produkcji krajowej.Tymczasem jedno z największych pól Morza Północnego – niezależne od gazociągu Forties – również stara się wytwarzać gaz w normalnym tempie. Starzejące się pole Morecambe produkuje tylko około dwóch milionów metrów sześciennych dziennie, czyli mniej niż połowę swojej zwykłej stawki 5mcm / dzień.

Znalezione obrazy dla zapytania petrol station uk

Zamknięcie spowodowało, że cena ropy, głównego wskaźnika dla dostaw z Morza Północnego, wzrosła do ponad 65 USD za baryłkę. RAC ostrzegł we wtorek, że cena benzyny i oleju napędowego w pompach może wzrosnąć przed świętami Bożego Narodzenia.

Obecny zimne powietrze w Wielkiej Brytanii spowodował, że popyt na gaz w domach i firmach osiągnął najwyższy poziom od początku 2013 roku. Popyt na gaz w Wielkiej Brytanii jest w ostatnich latach coraz silniej zwiększany przez zamykanie starszych elektrowni węglowych.Oliver Sanderson, analityk Thomson Reuters, powiedział, że „spektakularna” zbieżność problemów z zaopatrzeniem może przyczynić się do skoków cenowych przez resztę zimy.

Obawy przed podażą ujawniają podatność na starzenie się brytyjskiej infrastruktury energetycznej. Rurociąg Forties ma prawie 42 lata, a pole Morecambe jest tylko o dziesięć lat młodsze. Ponadto magazyn surowca gazu z wybrzeża hrabstwa Yorkshire został zamknięty w tym roku po 32 latach jako główny magazyn w kraju.

„Poza tym do głównych norweskich pól gazowych dochodzi do awarii zasilania, co zmniejszy produkcję z około sześciu godzin”, powiedział Sanderson. „Ale najpoważniejszym z nich jest eksplozja, która wyłapuje rosyjskie przepływy gazu do Europy Południowo-Wschodniej. „

Ceny ropy przed świętami pójdą do góry, zatankuj jutro pełny bak, ceny gazu dostaną ludzie w rachunkach.

Wybuch gazu

Konrad W

 

 

12 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Świat