Zarazili 7,500 pacjentów zainfekowana krwia

Zakażona krew z NHS „kryminalnym zatajeniem” – Burnham

 

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku miało miejsce „karne zatuszowanie sprawy na skalę przemysłową”,a było nim uzycie przez NHS zanieczyszczonej krwi; twierdzi Andy Birnham, były sekretarz ds. Zdrowia

Ponad 2000 zgonów zostało powiązanych ze skandalem, w którym osoby z hemofilią i inni pacjenci zostali zarażeni wirusowym zapaleniem wątroby typu C i HIV z przetoczonej im krwi.

Przemawiając w parlamencie poseł powiedział ze ofiary były „zwierzętami doświadczalnymi”.

Minister zdrowia Nicola Blackwood sprzeciwiła się prośbom o wznowienie śledztwa.

Powiedziała, że ​​tysiące dokumentów zostało wydane przez Departament Zdrowia w związku z skandalem, podczas gdy dwa przeglądy zostały już przeprowadzone.

W 2015 roku ówczesny premier Dawid Cameron przeprosił tysiące ofiar skandalu.

‘ Umyślne zatuszowanie’

Raport parlamentarny wykazał ok. 7,500 pacjentów zarażonych zainfekowanymi  produktami krwiopochodnymi – zawierającymi  wirus zapalenia wątroby typu C i HIV- wirus który może rozwinąć się w Aids.

Wielka Brytania przyjmowała dostawy leku przeciwzakrzepowego Czynnika VIII ,który okazał się być zakażony. Większość osocza używanego do wytwarzania czynnika VIII pochodzi od dawców, takich jak więźniowie z USA, którzy sprzedali krew.

W wyniku tego zmarło ponad 2000 pacjentów z Wielkiej Brytanii.

Teraz Burnham wzywa do publicznego „śledztwa w stylu Hillsborough” – opierając się na wezwaniach złożonych przez Towarzystwo Hemofilii i rodziny ofiar.

W swoim ostatnim przemówieniu Burnham oświadczył ze nie będzie kandydował w nadchodzących wyborach- poseł przedstawił „możliwe do udowodnienia zamierzone akty zatajenia”. Podał przykłady niewłaściwego traktowania pacjentów, przeprowadzania testów bez ich wiedzy i zgody, a wyniki tych badań były zatajone przez kilka następnych lat.

Działania te nazwał „kryminalnymi”, a prowadzenie kampanii przez krewnych zarażonych pacjentów porównał do działań rodzin kibiców piłki nożnej, którzy zginęli w katastrofie na stadionie w Hillsborough w Liverpoolu w 1989roku.

Powiedział ze oba przypadki  zostały zlekceważone przez organy publiczne, które zaaranżowały kampanie zapobiegającą wyjściu prawdy na jaw.

 

Burnham oświadczył w Izbie Gmin że pójdzie ze swoim oskarżeniem na policję jeśli śledztwo w tej sprawie nie zostanie wznowione przed letnia przerwą parlamentu.

Minister przytoczył też sprawy 3 ofiar.

Jedną z nich był Ken Bullock chory na hemofilię. Zarażony wirusowym zapaleniem wątroby typu C, zmarły w 1998.

Wdowa po Bullocku powiedziała ze w 1983 w aktach medycznych jej męża zostały zmienione informacje,sugerujące „kliniczny alkoholizm” pana Bullocka. Oskarżenia te krążyły przez następne 15 lat bez wiedzy pacjenta. Prawdopodobnie odmówiono mu przeszczepu wątroby, po zapoznaniu się ze sfałszowanymi aktami medycznymi, podającymi go za alkoholika.

‘Ostrzeżenia’ Czynnika VIII

Poseł wpomniał następnie o dwóch dokumentach, zawierających m.in. list z roku 1975 z ośrodka medycznego Uniwersytetu Stanford   ostrzegającego, że pobrana krew jest z niepewnego źródła ‘w 100% pochodzi od wyrzutków społeczeństwa’.

W zeszłym roku rząd brytyjski rozpoczął konsultacje dotyczące środków dostępnych dla osób dotkniętych skandalem.

W rezultacie rząd ogłosił, że ofiary w Anglii w stadium 1 zapalenia wątroby typu C otrzymywałyby 3,500 funtów rocznie, z możliwością odwoływania się do wyższej płatności blisko 15 000 GBP otrzymywanej przez pacjentów z HIV, którym przetoczono toksyczną krew.

Ogłosił również, że będzie finansować wypłaty dla rodzin osób zarażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C i / lub HIV w wyniku otrzymania produktów krwiopochodnych dostarczanych przez NHS.

Katarzyna Cz.

Photo/kulisy24

28 kwietnia 2017