Zapłacisz większy kredyt, stopy procentowe w UK do góry

Zapłacisz większy kredyt, stopy procentowe w UK do góry

 

Stopy procentowe: Co ich wzrost oznacza dla ciebie?

Wzrost stawek podstawowych wyłoni zarówno zwycięzców, jak i przegranych.

Wśród zwycięzców znajdzie się 45 milionów oszczędzających, którzy prawdopodobnie osiągną wyższe zyski z kont oszczędnościowych. Wielu dostawców już ogłosiło, że zwiększy stopy oszczędności zgodnie ze wzrostem.

Ci, którzy planują zakupić rentę roczną na sfinansowanie swojej emerytury, również skorzystają.

Ale dla co najmniej czterech milionów gospodarstw domowych o zmiennej stopie procentowej kredytów hipotecznych, miesięczne płatności wzrosną natychmiast.

Kredyty hipoteczne ze zmienna stopą procentową

W całej Wielkiej Brytanii 9,2 mln gospodarstw domowych posiada kredyt hipoteczny.

Spośród nich około połowa (od 4 do 5 milionów gospodarstw) jest na standardowej zmiennej stopie procentowej (svr). Są to osoby, które będą najbardziej dotknięte, ponieważ ich miesięczne płatności wzrosną. Średnio, takie gospodarstwa domowe są winne 89 000 funtów, a według UK Finance zapłacą więcej o11 £ lub 12 £ miesięcznie.

Kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową

Zdecydowana większość nowych kredytów hipotecznych – 94% – ma stałe stopy procentowe, zazwyczaj przez dwa lub pięć lat.

Obecnie połowa wszystkich niespłaconych kredytów jest oprocentowana na stałym poziomie, co stanowi około 4,5 miliona gospodarstw domowych. Podczas gdy takie stawki już zaczęły rosnąć, w oczekiwaniu na podwyżkę stóp, kredytobiorcy nie zobaczą natychmiastowego wzrostu. Jednakże, pod koniec okresu spłaty raty tych pożyczkobiorców, może się okazać, że muszą dokonywać wyższych miesięcznych płatności. Mogą – w zależności od tego, kiedy zaciągnęli pożyczkę – skończyć na tańszej ofercie. Pożyczkodawcy oferujący stałe stawki wydają się być szczególnie konkurencyjni.

Oszczędzający

Według Banku Anglii przeciętne konto oszczędnościowe daje obecnie 0,14% rocznych odsetek. Więc ktoś, kto ma 10 000 funtów oszczędności, zarabia 14 £ rocznie. Jeśli wzrost stóp nastąpi w pełni, osoba taka zarobi dodatkowe 25 £ rocznie, co razem da 39 £.

Oszczędzający, z kwotą 10 000 funtów na typowym rachunku Indywidualnych Oszczędności (ISA), zobaczyłby, że jego dochody wzrosły z 30 funtów do 55 funtów rocznie. Po decyzji Banku, Nationwide, TSB i Yorkshire Building Society obiecały zwiększyć swoje zmienne stopy procentowe oszczędności.

Mark Carney, dyrektor Banku, powiedział, że spodziewa się, że inni dostawcy pójdą tym śladem.

Renty roczne

Wzrost stóp jest również korzystny dla emerytów wykupujących rentę – lub dochód na życie.

Stopy procentowe rent rocznych idą za rentownością – lub stopami zwrotu – na długowieczne obligacje skarbowe, zwane inaczej obligacjami państwowymi. W listopadzie 2011 r. 65-letni kupujący jednoroczną rentę za 100 000 funtów otrzymywał roczne zarobki w wysokości 5 404 funtów. W ostatnim roku, nastąpił spadek o 1318 funtów do 4086 funtów. Jednak w tym miesiącu nastąpił wzrost do 4468 funtów. Według Willliama Burrows z Better Retirement, 1-procentowy wzrost rentowności obligacji państwowych przekłada się na 8-procentowy wzrost wskaźników rent rocznych.

Długoterminowy wpływ

Więc chociaż wpływ pierwszej podwyżki może być niewielki, to ktoś z wypłatą pożyczki hipotecznej w kwocie 150 000 funtów mógłby ostatecznie płacić aż 161 funtów miesięcznie więcej, według danych dostarczonych przez Halifax, największego pożyczkodawcę w Wielkiej Brytanii.

PS.

Nie oszukujmy się ale Minister Finansów zwiększa przychód bankom zrzucając ich zarobek dla pracujących osób i przygotowuje sie na Brexit aby Banki nie zwalniały za dużo ludzi po opuszczeniu UE. Pamiętaj także że w roku 2019 stawka brutto na godzinę będzie 9 funtów na godzinę czyli dostaniesz mniejszą dotację na dzieci working tax credyt i working tax gdyż oblicza się go od sumy brutto. 9 funtów na godzinę zwiększy podatek jaki zapłacisz.

Przed Brexitem to zły czas na branie kredytów na domy gdyż zmiany w przypadków problemów przez Brexit będą drastyczne. Rząd nie może dopuścić do upadku banków. Kilka dni temu Bank of England ogłosił że Brexit może spowodować zwolnienie 75 000 ludzi w sektorze finansowym.

 

Katarzyna Cz

 

2 listopada 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit