Zakaz pracy,nakaz opuszczenia UK po zakończeniu kursu dla zagranicznych studentów

Polityka

Nowość.

Zakaz pracy dla zagranicznych studentów i nakaz opuszczenia Wielkiej Brytanii po zakończeniu kursu

Theresa May ogłosiła koniec z nadużywaniem systemu edukacji przez imigrantów.

Zagraniczni studenci spoza krajów Unii uczęszczający do tzw. Further Education colleges mają mieć zakaz pracy w Wielkiej Brytanii w związku z nowym zleceniem wydanym przez Theresę May w ramach rozprawienia się z imigracją.

W związku z tym rozporządzeniem, po zakończeniu kursów będą oni musieli opuścić kraj zanim ponowie zgłoszą się w celu powrotu do pracy.

Ministrowie twierdzą, iż nowe przepisy, które mają zastosowanie do wszystkich osób spoza Unii Europejskiej, pomogą zatrzymać wykorzystywać college, jako „tylne drzwi do brytyjskiej wizy o pracę”, a więc łatwego sposobu przyjazdu do Zjednoczonego Królestwa w celu znalezienia pracy i pobierania zasiłków.

Oficjalne dane pokazują, że 121.000 studentów spoza UE przyjechało do Wielkiej Brytanii w ciągu 12 miesięcy do czerwca ubiegłego roku, ale tylko 51.000 opuściło kraj.

Rząd szacuje, że liczba zagranicznych studentów przyjeżdżających na Wyspy wzrośnie o ponad 6 procent rocznie do roku 2020.

Tym samym, Theresa May podjęła działania przeciwko 870 fikcyjnym szkołom, zakazując przyjmowania zagranicznych studentów.

Niemniej, krytycy podkreślają, iż ruch ten może spowodować zniszczenie brytyjskiego systemu edukacji, gospodarki oraz globalnego wpływu.

Zwracają oni uwagę na to, iż ograniczenie pobytu wysoko wykwalifikowanym międzynarodowym absolwentom byłoby niezwykle szkodliwe dla brytyjskich firm w czasie, gdy gospodarka Wielkiej Brytanii potrzebuje ich najbardziej.

Barbara Klaudia Sitko

14 października 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka