Zakaz kupowania domów w UK dla nierezydentów.

Zakaz kupowania domów w UK dla nierezydentów.

 

Cudzoziemcy powinni mieć zakaz kupowania więcej niż połowy domów w nowym budownictwie, mówi poseł Torysów

Limit 50 procent to jedna z serii zmian przedstawionych w raporcie posła Croydon South Chrisa Philpa, który ma na celu zwiększenie budownictwa mieszkaniowego do 300 000 domów rocznie i zapewnienie, że więcej nowych domów będzie należeć do ośob kupujących po raz pierwszy.

W swoim raporcie opublikowanym przez Centre for Policy Studies, pan Philp podkreślił zabudowy w Baltimore Wharf, w londyńskiej dzielnicy Docklands, gdzie 87% z 2999 apartamentów zostało sprzedanych zagranicznym nabywcom, a także w Manchesterze, gdzie 94% z 230 mieszkań sprzedanych zostało mieszkańcom spoza Wielkiej Brytanii, z czego ponad połowa z nich firmie z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Nabywcy spoza Wielkiej Brytanii zwykle pochodzą głównie z Chin, Hongkongu, Singapuru, Indii, Malezji i niektórych państw Zatoki Perskiej, kupując dwa lub trzy lata przed tym, zanim nieruchomości zostaną zbudowane i często zanim potencjalni brytyjscy nabywcy mają szansę spojrzeć na plany, powiedział.

Philp wezwał rząd, by naśladował kraje takie jak Australia, Singapur, Szwajcaria, Dania i Nowa Zelandia, które wprowadziły środki mające na celu ograniczenie lub zakazanie nabywcom nierezydentom zakupu nieruchomości.

Jego raport, zatytułowany Homes For Everyone, również zaproponował:

Zniesienie wymogu taniego zakwaterowania dla budownictwa poniżej 20 mieszkań;

Utworzenie „Różowych stref”, w których budownictwo zostanie automatycznie zatwierdzone w ramach pewnych parametrów;

Promocja umów „schodowych”, dzięki którym najemcy mogą stopniowo nabywać swoje domy przez okres czasu, po cenie początkowej.

Około 217 350 nowych domów zostało dodanych do zasobów mieszkaniowych w 2016/17, najwyższa wartość od 2007/08. Ale raport wykazał, że różnica między liczbą potrzebnych domów a liczbą budowanych domów wynosi 76 000 rocznie.

Po Brexit czyli po 2021 roku Polacy w Polsce będą już też nierezydentami więc mogą mieć kłopoty w kupnie domów.

Konrad W

14 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK