Zakaz jazdy w nocy dla młodych kierowców w Wielkiej Brytanii

Zakaz jazdy w nocy dla młodych kierowców w Wielkiej Brytanii

 

Nowi kierowcy mogą mieć zakaz podróżowania w nocy w ramach planów poprawy bezpieczeństwa drogowego.

Departament Transportu (DfT) ogłosił plany stopniowego systemu licencji w celu ograniczenia początkujących kierowców w Anglii, Szkocji i Walii.

Decyzja pojawia się, gdy dane wskazują, że jeden na pięciu kierowców bierze udział w wypadku w ciągu roku od zdania testu.

Oprócz jazdy w nocy, DfT powiedział, że system może zawierać ograniczenia, takie jak minimalny okres nauki i brak jazdy z pasażerami poniżej pewnego wieku.

Minister bezpieczeństwa drogowego Michael Ellis powiedział, że uzyskanie prawa jazdy może być „ekscytujące” i „zniechęcające” dla młodych ludzi.

Powiedział, że licencjonowanie licencjonowanych kierowców może „pomóc nowym kierowcom w zachowaniu bezpieczeństwa i ograniczeniu liczby osób zabitych lub rannych na naszych drogach”.

 

Rzecznik rządu szkockiego powiedział, że ministrowie poparli wprowadzenie stopniowego systemu licencjonowania, ale oświadczenia o rozważeniu przekazania władzy Holyrood, aby to umożliwić, zostały odrzucone.

Plany w Irlandii Północnej dotyczące uruchomienia pilotażowego programu licencjonowania absolwentów zostały zawieszone z powodu braku rządu.

Ukończone programy licencjonowania działają już w kilku częściach świata, w tym w Nowym Jorku i Kalifornii w USA, Ontario i Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, Nowej Południowej Walii i Wiktorii w Australii i całej Szwecji. Wcześniej odrzucano je w Wielkiej Brytanii w związku z obawami, że ograniczyliby dostęp młodych ludzi do edukacji i zatrudnienia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nowi kierowcy ryzykują utraty licencji prawa jazdy, jeśli zgromadzą sześć punktów karnych w ciągu pierwszych dwóch lat od zdania testu.

Nie ma jednak ograniczeń co do tego, kiedy ludzie mogą prowadzić pojazdy lub wiek swoich pasażerów.

Joshua Harris, dyrektor kampanii charytatywnej na rzecz bezpieczeństwa drogowego Brake, powiedział, że szczególnie zagrożeni są „zbyt pewni siebie” nowo zakwalifikowani młodzi kierowcy płci męskiej.

Podczas gdy Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Wypadkom (RoSPA) również z zadowoleniem przyjęło proces, AA ostrzegło, że taki system powinien być „właściwie zbadany i pilotowany”, aby uniknąć „niepotrzebnego obciążenia”.

 

Rzad ma zatwierdzić datę kiedy nowy przepis zostanie przyjęty.

WNIOSEK – Polskie Tiry nie mogą wpuszczać kierowców wiozących jedzenie z Polski jesli maja krótko prawo jazdy bo zgnije to jedzenie w tirze jak kierowcy zabiora prawo jazdy. Takze wakacyjni turyści musza umważać na jazde w nocy gdy przepis wejdzie w życie.

Ilu ginie młodych kierowców.

 

18 lipca 2019