Zadłużenie Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 1,75 bln funtów

Zadłużenie Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 1,75 bln funtów

Według raportu Urzędu Statystyk Narodowych, państwo zarobiło na podatkach 200 mln funtów w ubiegłym miesiącu.

Państwo pożyczyło mniej w lipcu niż w pozostałych miesiącach z powodu terminu płatności podatku dochodowego.

Minęło piętnaście lat od otrzymania przez rząd wystarczających dochodów w celu sfinansowania zobowiązań dotyczących wydatków bez konieczności zaciągania pożyczek.

Zadłużenie Wielkiej Brytanii rosło w wyniku stałego zadłużenia w ciągu ostatnich 15 lat, które wzrosło po kryzysie finansowym i spadku koniunktury.

Zadłużenie kraju wynosi obecnie 1,75 bln funtów, co odpowiada 87,5 proc. GDP – wzrostowi 143,9 mld funtów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Pomimo przypływu gotówki w lipcu, w Wielkiej Brytanii przewiduje się, że w bieżącym roku budżetowym kończącym się w marcu 2018 r. Zjednoczone Królestwo zwiększy dług publiczny o 58,3 mld funtów.

Eksperci twierdzą, że kanclerz Philip Hammond nadal ma niewielki wpływ na poprawę stanu w budżecie jesiennym w tym roku, jeśli chce spróbować obniżyć deficyt budżetowy.

Rzecznik Skarbu Państwa powiedział: „Poczynamy znaczne postępy w umacnianiu naszych finansów publicznych i życia z naszymi zasobami finansowymi.

„Nasz krajowy dług, w wysokości 65 000 funtów dla każdego gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii, jest wciąż zbyt wysoki.

„Dlatego mamy jasny plan fiskalny, aby zmniejszyć nasze zadłużenia i budować silniejszą gospodarkę dla każdego gospodarstwa domowego”.

Katarzyna Cz

24 sierpnia 2017