Zabiorą ci majątek za opiekę za starość gdy umrzesz. Reforma Wielka Brytania

Zabiorą ci pieniądze za opiekę za starość gdy umrzesz. Wielka Brytania

 

Oświadczenie Konserwatystów: Theresa May planuje zmiany w temacie opieki społecznej.

Theresa May obiecuje uporać się z rosnącymi kosztami opieki socjalnej w Anglii i ograniczyć imigrację, w swoim planie, który ma zamiar ogłosić.

Obiecuje on, że nikt nie będzie musiał sprzedawać swojego majątku, aby sfinansować opiekę domową i społeczną. Zamiast tego, koszt opieki zostanie pobrany z ich majątku – jeśli jest warty co najmniej 100 000 £ – gdy umrą.

Manifest będzie zawierać również:

￿- wycofanie zimowych dodatków dla zamożniejszych emerytów – w tej chwili wszyscy emeryci mogą otrzymać jednorazowe wypłaty w wysokości od 100 do 300 funtów każdej zimy

Zmniejszenie tak zwanej „potrójnej blokady” emerytur na „podwójną blokadę” w emeryturach państwowych do wzrostu przez wyższe średnie zarobki lub inflację – ale nie będzie już wzrastać o 2,5%, jeśli oba są niższe niż to

dodatkowe pieniądze dla NHS, oprócz aktualnych planów wydatków

dodatkowe 4 mld funtów w szkołach w Anglii do 2022 r. – finansowane częściowo z pieniędzy na obowiązujące bezpłatne lunche dla wszystkich najmłodszych uczniów w Anglii

Środki dotyczące imigracji, w tym zwrócenie się do firm, aby płacić więcej za zatrudnianie pracowników migrujących, którzy z kolei będą proszeni o zapłacenie więcej za korzystanie z NHS

Zaproponowane zmiany w zakresie opieki socjalnej są takie, że wartość majątkowa obywatela zostanie włączona do testu środków umożliwiających bezpłatną opiekę we własnym domu – obecnie uwzględniane są tylko ich dochody i oszczędności.

Ludzie będą mogli odłożyć opłatę za ich opiekę aż po ich śmierci. Osoby objęte opieką społeczną – których własność jest już wzięta pod uwagę w tym teście – mogą już to zrobić.

Wzrośnie też wartość majątku jaki można posiadać nie tracąc prawa do bezpłatnej opieki – oszczędności i wartość ich domu – z obecnych 23 250 funtów na 100 000 funtów.

Opieka społeczna: zwycięzcy i przegrani

To, co konserwatyści zaproponowali osobom starszym, jest dość skomplikowane. Ale można to dość łatwo podsumować – chcą, aby ludzie płacili więcej za koszt ich opieki, ale są gotowi czekać, aż umrzesz, zanim zabiorą pieniądze z twojej posiadłości.

Niektóre elementy ich planów brzmią zachęcająco i na pewno niektórzy na nich skorzystają, jednak większość ludzi nie.

Czemu? Ponieważ UK to kraj właścicieli domów i te plany mają na celu zapewnić, że niezależnie od rodzaju opieki jakiej potrzebujesz, wartość twojego domu będzie brana pod uwagę.

W Szkocji rząd SNP utrzymuje politykę bezpłatnej opieki osobistej.

Analiza Laury Kuenssberg, redaktor polityczna BBC

Nie oczekuj,że będzie słodko i przyjemnie. W manifeście nie zostanie pokazany kraj mlekiem i miodem płynący. Oczekuj raczej twardej oceny problemów kraju, wymieszanej z argumentami, dlaczego to właśnie Theresa May jest osobą, która je naprawi.

Przedstawi rozwiązania dotyczące opieki społecznej, które w ten czy inny sposób oznaczają, że więcej osób musi płacić więcej. Istnieje duże ryzyko ograniczenia niektórych bezpłatnych posiłków szkolnych.

Partia Pracy powiedziała, że w ciągu ostatnich dwóch lat konserwatyści złamali 50 obietnic dotyczących standardów życia, wydatków NHS, finansowania szkół i deficytu i nie można im ufać.

W międzyczasie SNP powiedzieli, że ​​Theresa May chce „wolnej ręki w likwidacji państwa opiekuńczego i przepchnięcia ich lekkomyślnego planu związanego z Brexitem, który zagraża zatrudnieniu, inwestycjom i środkom do życia”.

Katarzyna Cz,

BBC

18 maja 2017