Wzrost ilości Chińczyków na brytyjskich studiach przez Trumpa

Wzrost ilości Chińczyków na brytyjskich uniwersytetach przez Trumpa

 

Więcej studentów z Chin studiuje w Wielkiej Brytanii pokazują dane Ucasa

Badanie opublikowane na początku tego roku wykazało, że wojna handlowa z USA prowadzi chińskich studentów do Wielkiej Brytanii

Liczba chińskich studentów ubiegających się o brytyjskie uniwersytety wzrosła o 30 procent w stosunku do ubiegłego roku, z 15,240 do 19,760.

Tymczasem liczba wniosków z Irlandii Północnej spadła o 4 procent, z 19 310 do 18 520.

Rosnąca chińska klasa średnia wymaga od swoich dzieci nauki języka angielskiego.

Zgodnie z przepisami UE uniwersytety muszą obciążyć studentów europejskich tym samym poziomem opłat, co ich brytyjscy rówieśnicy, ale studenci spoza UE mogą być obciążani wyższą stawką.

David Palfreyman, dyrektor Oksfordzkiego Centrum Studiów nad Polityką Szkolnictwa Wyższego, powiedział: „Rozwój chińskich studentów jest zjawiskiem, które łączy się ze wzrostem klasy średniej i większą zdolnością do wysyłania swoich dzieci za granicę, aby się kształcić.

„Po drugie, chwieje się w zależności od tego, czy Trump odłożył chińskich studentów od ubiegania się o uniwersytety amerykańskie”.

Badanie opublikowane na początku tego roku wykazało, że wojna handlowa z USA prowadzi chińskich studentów do Wielkiej Brytanii.

Jedna piąta czyli 20 procent chińskich studentów wybrała Wielką Brytanię jako miejsce pierwszego wyboru, a 17 procent wybrało Amerykę, wynika z raportu EIC Education, chińskiej firmy doradczej ds. Edukacji.

Administracja Trumpa zaostrzyła wymagania wizowe dla chińskich studentów, zwłaszcza tych zajmujących się nauką i technologią, w obliczu narastających obaw o szpiegostwo.

Pan Palfreyman powiedział, że obniżenie wartości funta od 2016 roku jest kolejnym czynnikiem, ponieważ sprawiło, że brytyjskie uniwersytety wydają się relatywnie tańsze dla zagranicznych studentów w porównaniu z innymi krajami.

W sumie rekordowy 81, 340 studentów spoza UE złożył wniosek o studia w Wielkiej Brytanii w tym roku, co stanowi wzrost o osiem procent w stosunku do ubiegłego roku.

Liczba studentów z zagranicy wzrosła znacznie bardziej niż liczba studentów z UE, która wzrosła o jeden procent od 2018 roku.

Nick Hillman, dyrektor Higher Education Policy Institute, ostrzegł, że uniwersytety nie mogą stać się zbyt zależne finansowo od opłat od zagranicznych studentów.

„Oznacza to, że grube źródło dochodów uniwersyteckich jest bardzo wrażliwe na siłę stosunków politycznych między Chinami a Wielką Brytanią w danym momencie” – powiedział.

Dane pokazały, że chociaż w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii odnotowano spadek demograficzny w populacji 18-latków, odsetek absolwentów szkół ubiegających się o przyjęcie na uniwersytet wzrósł z 38,1 procent w ubiegłym roku do 39,5 procent w 2019.

Chris Skidmore, minister uniwersytetów, powiedział:

„Studenci zagraniczni przynoszą Wielkiej Brytanii ogromne korzyści kulturowe i ekonomiczne. Te liczby pokazują, że robimy duże postępy w dążeniu do otwarcia wiodącego na świecie szkolnictwa wyższego dla każdego, kto ma potencjał, aby z niego skorzystać i jestem przekonany, że możemy pójść jeszcze dalej ”.

Clare Marchant, dyrektor naczelny Ucas, powiedziała: „Globalna atrakcyjność brytyjskiego szkolnictwa wyższego nigdy nie była wyraźniejsza, z rekordowymi wskaźnikami demograficznymi w Anglii i Walii oraz gwałtownym wzrostem liczby zgłoszeń międzynarodowych, zwłaszcza z Chin”.

Konrad W

 

11 lipca 2019