Wzrosła minimalna płaca godzinowa „living wage” do 8.45 funta

Wielka Brytania

Wzrosła minimalna płaca godzinowa „living wage”

Poziom minimalnej stawki godzinowej „Voluntary Living Wage” został podwyższony do £8.45 w całej Wielkiej Brytanii i do £9.75 w Londynie.

Te coroczne niezależne obliczenia wykonuje się w celu odzwierciedlenia tego, jakie rzeczywiste koszty utrzymania muszą ponieść pracownicy i ich rodziny

Wzrost od £8.25 do £8.40 dla wszystkich pracowników w wieku powyżej 18 lat oznacza podwyżkę wskaźnika o 2,4% w Wielkiej Brytanii, podczas gdy w Londynie rośnie on od £9.40 do £9.75, a więc wynosi 3,7%.

Badanie wykazało, że zgodnie z nowymi szacunkami jeden na pięciu pracowników, z ponad pięciu milionów ludzi, ma płacone mniej niż wynosi „living wage”.

 

Nowe stawki „living wages” zostały obliczone przez fundację Resolution Foundation nadzorowaną przez specjalną komisję, w tym przedstawicieli pracodawców, związków zawodowych i społeczeństwa obywatelskiego.

Zmiana tej stawki nie ma wpływu na oficjalny minimalny poziom płac, w tym stawki dla osób w wieku 25 lat i więcej, która jest znana jako National Living Wage.

Minimalna płaca godzinowa ustalona przez rząd, „National Living Wage” jest niższa od „living wage” i wynosi £7.20 za godzinę dla osób od 25 roku życia, £6.95 dla 21-24-latków oraz £5.55 dla 18-20-latków.

Barbara Klaudia Sitko

31 października 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK