Wzrasta ilość deportacji z wysp. Bruksela bada Wielką Brytanię

Bruksela bada Brytyjczyków w sprawie deportacji obywateli UE z wysp

 

Komisja Europejska rozpatruje zwiększone ilości zatrzymanych i deportowanych obywateli UE z Wielkiej Brytanii i ostrzega, że ​​podejmie „właściwe działania” przeciwko rządowi Premier Theresa May, jeśli uzna, że ​​prawa obywateli UE są zagrożone.

Po głosowaniu na Brexit gwałtownie wzrosły zatrzymania i deportacje obywateli UE, co skłaniało krytyków do domagania się od UE kontroli.

Zespół negocjacyjny Brexit w UE skierował skargę do dyrekcji generalnej ds. Sprawiedliwości, której zadaniem jest zapewnienie w UE „przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości „.

Rzecznik Komisji potwierdził, że skarga została „przeanalizowana”, a działania przeciwko Wielkiej Brytanii miałyby miejsce, gdyby nie było zgodne z prawem UE.

Celia Clarke, dyrektor legalnej organizacji charytatywnej Bail for Immigration Detention (BiD), powiedziała: „Jeśli inne kraje europejskie traktowałyby w ten sposób brytyjskich emigrantów, byłoby uzasadnione oburzenie”.

Podczas przemówienia w we Florencji pani May złożyła propozycję napisania ochrony prawnej obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii do czasu wyjścia. „Ciepłe uczucia wyrażone we Florenckiej mowie premiera są sprzeczne z działaniami urzędników urzędu pracy, którzy wydają się być w szorstkiej drodze do praw obywateli UE do swobodnego przemieszczania się” – powiedział Clarke.

BiD poinformował, że obywatele UE byli przetrzymywani i deportowani za stosunkowo niewielkie przestępstwa, takie jak wykroczenia drogowe. Organizacja powiedziała również, że wielu obywateli UE zostało wywiezionych z Wielkiej Brytanii, zanim zdołały one prawnie spróbować się bronić.
Analiza danych rządowych pokazuje, że deportacje obywateli UE są najwyższe od czasu ich rozpoczęcia, przy czym w ciągu roku do czerwca 2017 roku usunięto 5,301 obywateli UE, co oznacza wzrost o 20% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Szerzej mówiąc, liczba więźniów UE wzrosła sześciokrotnie od 2009 roku. Krytycy uważają, że dane potwierdziły twierdzenia, które Brexit w efekcie dał Home Office zielone światło skierowane do Europejczyków w Wielkiej Brytanii.

Jednak e-mail wysłany przez zespół negocjacyjny Brexit w UE, w następstwie skargi BiD na temat zatrzymania i traktowania obywateli UE, wskazuje, że Wielka Brytania nadal musi w pełni przestrzegać zobowiązań UE.

„Prawo UE nadal stosuje się w całości do Wielkiej Brytanii, dopóki nie jest już członkiem”, urzędnicy stwierdzają.

Tymczasem Ambasady europejskie zarejestrowały niepokój w związku z pozornie twardym traktowaniem swoich obywateli.

Ambasada Słowacji potwierdziła, że ​​była świadkiem wzrostu deportacji swoich obywateli i uważa, że ​​wiele z nich jest nieuzasadnione i bezwzględne. Ivan Zachar, szef sekcji konsularnej Ambasady w Londynie, powiedział: „Wielu z nas, którzy kontaktują się z nami, mówi, że nie są świadomi uzasadnionego powodu ich deportacji: prowadzili oni zorganizowane życie w Wielkiej Brytanii, czasem przez wiele lat, był zatrudniony, płacił podatki i zaprzeczył się wszelkim czynom, które mogły doprowadzić do ich wydalenia „.

Zachar powiedział, że niektóre deportacje pojawiły się niepotrzebnie nagle. „Mamy również przypadki, w których ojciec rodziny został nagle wywieziony, a żona i dzieci pozostają w Wielkiej Brytanii bez wsparcia ze środków rządowych – powiedział.

Wśród przypadków niedawnych zgłoszeń zgłoszonych do BiD jest sytuacja 26-letniego obywatela szwedzkiego, który mieszkał w Wielkiej Brytanii od 13 roku życia i pracował legalnie. Zaangażował się w dwa przestępstwa drogowe, które doprowadziły do ​​36-tygodniowego pozbawienia wolności, a po uwolnieniu z więzienia został zatrzymany i deportowany.

Inna sprawa dotyczyła wschodnioeuropejskiego obywatela, który przyjechał do Wielkiej Brytanii w styczniu 2015 r. I ma zostać deportowany w poniedziałek. Według Clarke, mężczyzna i jego żona zostali zaatakowani w lipcu przez domniemanych współpracowników wynajmującego domu. Klient  zadzwonił na policję, ale twierdzi, że zamiast ścigać rzekomego napastnika, oficer zabrał go do  centrum usuwania imigrantów w Harmondsworth, na zachód od Londynu, gdzie był od tamtego czasu. Nie popełnił przestępstwa w Wielkiej Brytanii i pracował przez cały czas pobytu.

Dyrektywy UE jasno wskazują, że państwa członkowskie mogą wydalić obywateli UE „z wyjątkiem poważnych względów porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego”.

Obecnie trwa śledztwo w sprawie 28-letniego polskiego człowieka, który niedawno umarł po  samobójstwie w ośrodku detencyjnym Harmondsworth w Londynie.

BiD said EU citizens were being detained and deported for relatively minor crimes, such as driving offences. The organisation also said that many EU nationals had been removed from the UK before they were able to mount a legal challenge. Analysis of government data shows deportations of EU citizens are at their highest since records began, with 5,301 EU nationals removed during the year ending June 2017, an increase of 20% on the previous 12 months.

Samolot Kasa do wywozu osób .

Konrad W

 

2 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

1 komentarzy
  1. 28-letniego polskiego człowieka, który niedawno umarł po samobójstwie…. Normalnie szok – po samobójstwie się umiera… Ten kto to pisał powinien byc deportowany w celu nauki jezyka poskiego.

Komentowanie jest wyłączone.