Wynajmujesz pokój czy dom, nie wyżucisz lokatora

Wynajmujesz pokój czy dom, nie wyżucisz lokatora . 

 

Prywatni właściciele nie będą już w stanie w krótkim terminie wyeksmitować lokatorów bez uzasadnionego powodu w nowych planach rządowychZmiana ma na celu ochronę najemców przed „nieetycznymi” właścicielami i zapewnienie im długoterminowego bezpieczeństwa dla ludzi.

Stowarzyszenie Krajowych Właścicieli Ludów stwierdziło, że posunięcie to doprowadzi do „chaosu” i sprawi, że umowy na czas określony „nie będą miały sensu”.

Jednak organizacja reprezentująca najemców stwierdziła, że ​​plany są „istotnym pierwszym krokiem do zakończenia czerpania zysków z mieszkania”.

Sekretarz ds. Mieszkalnictwa James Brokenshire powiedział, że dowody wskazują, że eksmisje z sekcji 21 były jedną z największych przyczyn bezdomności rodzinnej. Powiedział program BBC Radio 4’s Today, – że zmiany zapewnią więcej „stabilności” rosnącej liczbie rodzin wynajmujących i będą oznaczać, że ludzie nie będą bali się złożyć skargi „ponieważ mogą być zaniepokojeni brakiem winy, że mogą być wyrzucony”.

Badanie przeprowadzone przez Citizens Advice na 2,001 prywatnych najemcach sugeruje, że najemcy, którzy złożyli formalną skargę, mieli 46% szans na eksmisję w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Pan Brokenshire powiedział również, że plany będą oferować „szybkie zadośćuczynienie” właścicielom, którzy chcą odzyskać posiadanie swojej własności z uzasadnionych powodów, takich jak sprzedaż lub wprowadzenie do niej samych.

 

W tej chwili właściciele mogą dać najemcom zaledwie ośmiotygodniowy okres wypowiedzenia po zakończeniu umowy na czas określony.

Zgodnie z nowymi planami rządu, właściciele musieliby przedstawić „konkretny, udokumentowany powód już określony w przepisach”, aby doprowadzić do zakończenia dzierżawy.

Pani May powiedziała, że ​​poważna zmiana będzie chroniła odpowiedzialnych lokatorów przed „nieetycznym zachowaniem” i zapewni im „długoterminową pewność i spokój ducha, na jaki zasługują”. Premier powiedział również, że rząd działa na rzecz zapobiegania „nieuczciwym eksmisjom”.

Przykład:

„Zostaliśmy eksmitowani za narzekanie na przeciek dachu” – 24-letnia Alicia Powell i jej chłopak wierzą, że zostali eksmitowani za narzekanie na wyciek dachu w  północnym Londynie.Skarżyli się swojemu zarządcy nieruchomości, ale nic nie zostało zrobione, więc powiedzieli, że zamierzają zgłosić to do swojej rady lokalnej.Wkrótce potem otrzymali zawiadomienie z sekcji 21.

National Landlords Association (NLA) poinformowało, że jego członkowie powinni mieć możliwość wykorzystania zawiadomienia o posiadaniu sekcji 8 w celu eksmisji kogoś, kto złamał warunki najmu – na przykład nie płacąc czynszu. Zdarza się to czasem, że właściciele lokali wydają pieniądze, podejmując działania w sądzie, jeśli lokatorzy odmawiają wyjazdu.

Jednak dyrektor wykonawczy NLA Richard Lambert powiedział, że wielu właścicieli ziemskich zostało zmuszonych do użycia Sekcji 21, ponieważ „nie ma zaufania” do sądów, aby rozpatrywać wnioski z Sekcji 8 „szybko i pewnie”.

Rzecznik Ministerstwa Mieszkalnictwa powiedział, że procesy sądowe będą „przyspieszone, aby właściciele mogli szybko i sprawnie odzyskać swoją własność”, jeżeli taki ruch jest uzasadniony.

Amina Gichinga z London Renters Union – która prowadzi kampanię na rzecz zakończenia bezprawnych eksmisji – powiedziała:

„Sukces tej kampanii jest istotnym pierwszym krokiem w kierunku zakończenia spekulacji z budownictwa mieszkaniowego i modelu mieszkaniowego opartego na domach dla ludzi, a nie zysku .„Sekcja 21 jest zgubnym aktem prawnym, który najemcy na terenie całego kraju będą zadowoleni z tego, że zobaczą wstecz.„Prawo zezwala właścicielom na eksmisję swoich lokatorów w mgnieniu oka, pozostawiając po sobie nieszczęście i bezdomność. Ten strach przed eksmisją zniechęca najemców do narzekania na zaniedbanie i złe warunki”.

Teraz aby kogoś wyrzucić z domu już nie będzie tak łatwo i trzeba przedstawić konkretny dowód .

Konrad W

 

15 kwietnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK

1 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *