Wyliczono że lepiej dla UK poza Unią Europejską

Wyliczono że lepiej dla UK poza Unią Europejską

 

Wyliczono że w ubiegłym roku Wielka Brytania dała do UE aż 13.9 miliarda euro

Dane z Urzędu Statystycznego pokazały iż brytyjscy podatnicy wpłacili do Brukseli kwotę w wysokości 267 milionów funtów tygodniowo jako członkostwo kraju w bloku. Szczegółowe informacje na temat tego wkładu zostały określone w rocznej „Różowej księdze”, która dokumentuje przepływ netto transakcji finansowych między Wielką Brytanią a resztą świata.

Dane te pokazuje dlaczego wyborcy poparli wyjście z Unii Europejskiej i potwierdzają pilną potrzebę jak najszybszej redukcji więzi z Brukselą. Dane wskazują że brytyjski podatnik przekaże ponad 22 miliardy funtów do Brukseli w okresie od ubiegłorocznego głosowania, dotyczącego opuszczenie UE i planowane wycofanie się kraju z bloku w marcu 2019 r.

Polityk Partii Konserwatywnej Peter Bone, poseł MP z Wellingborough powiedział:

„Jeśli przestaniemy płacić takie olbrzymie pieniądze do UE, możemy zaoszczędzić prawie 14 mld funtów. Te pieniądze, moglibyśmy wykorzystać w opiece socjalnej, NHS, zmniejszając deficyt i moglibyśmy jeszcze trochę zostawić do zmniejszenia podatków. Pieniądze te należy wydać tam, gdzie jest to potrzebne w naszym kraju, a nie w Bułgarii, Rumunii czy innych częściach UE „

Craig Mackinlay, posłanka do South Thanet, powiedziała: 

„Dzisiejsze odkrycie w postaci wkładu netto w wysokości 13,9 mld funtów to wystarczający powód, aby wyjść z UE. Nic dziwnego, że rozmowy stały się nieaktualne; Unia Europejska jest skrępowana, aby zmniejszyć ambicje budowania imperium, a niemiecki podatnik  nie będzie chciał tego finansować”.

Posłanka Jonathan Arnott powiedziała:

”  Nawet te dane pokazujące wielkie pieniądze nie przekonują Theresa May i nadal chce  przekazywać wiele miliardów do UE w tak zwanej” ustawie o rozwodzie „, która nie ma najmniejszej podstawy prawnej. Brytyjscy politycy często udają, że mają magiczne drzewo pieniędzy, ale Unia Europejska faktycznie ma jeden – nazywa się brytyjskim podatnikiem”.

John O’Connell, szef działu sojuszu TaxPayers:

„Brytyjczycy podatnicy będą rozczarowani faktem, że my nadal wysyłamy rocznie tyle pieniędzy do UE.Nadchodzi czas, kiedy wielu Brytyjczyków walczy z wysokim kosztem życia, a UE próbuje wymusić jeszcze więcej pieniędzy z Wielkiej Brytanii w formie” rachunku rozwodowego „.
To pieniądze, które należy wydać na podstawowe usługi, takie jak NHS, edukacja czy wojsko. Dane z „Pink Book 2016” pokazały, że wkład brytyjski w Brukseli w zeszłym roku był w sumie 18,9 miliardów funtów, co odpowiada kwocie 363 milionów funtów tygodniowo.

Ponadto, obliczono, że kolejne 4,4 funta miliard z wkładu brutto przeznaczono na subsydia rolnicze i dotacje dla organów sektora publicznego w Wielkiej Brytanii.W sumie wydano 2,4 miliardów euro z Europejskiego Funduszu Gwarancji Rolnej, a kolejne 359 milionów euro pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wkład netto Zjednoczonego Królestwa do UE w 2016 r. Wyniósł 9,4 mld euro. Niemniej jednak euro-sceptycy twierdzą, że wydatki UE powinny być liczone jako część wkładu ogólnego, ponieważ Bruksela, a nie rząd decyduje, gdzie wydawane są środki pieniężne.

Łączna kwota £ 13,9 miliardów jest odpowiednikiem 212 funtów dla każdej osoby w Wielkiej Brytanii w 2016 roku i wynosi 1,7 procent całkowitych wydatków rządowych w ciągu roku. Dane liczbowe uwzględniają całkowity wkład Wielkiej Brytanii do budżetu w Brukseli ponieważ kraj przyłączył się do EWG (Europejska Wspólnota Gospodarcza) w 1973 r.

Dane wykazały również, że brytyjski wywóz towarów i usług do reszty świata był wyższy niż eksport brytyjski do UE przez osiem lat z rzędu.

Eksport do krajów nienależących do UE w 2016 roku wynosił około 312 mld funtów, co oznacza wzrost o 8 procent w stosunku do ubiegłego roku, a także silny dowód na światowy popyt na brytyjskie towary i usługi.

Eksport do krajów UE wynosił w 2016 roku około 236 mld funtów, co oznacza wzrost o 3 procent od 2015 roku. Najszybciej rozwijającym się rynkiem eksportowym w Wielkiej Brytanii od 2010 r. Bbyła Korea Południowa, a eksport wzrósł o 97 procent do poziomu 6,1 mld funtów. Japonia to kolejny kraj który kupuje brytyjskie towary i usługi na kwotę 12,5 mld funtów, co oznacza wzrost o 61 procent od 2010 roku.

Międzynarodowy Sekretarz Handlu Liam Fox powiedział:

„Dzisiejsze dane potwierdzają, że brytyjskie towary i usługi mają popyt na całym świecie, a rynki poza UE, takie jak Korea Południowa i Japonia, stają się ważniejsze dla brytyjskiego eksportu. Jest to tendencja przewidywalna nawet przez samą Komisję Europejską, która twierdzi, że 90% globalnego wzrostu w ciągu najbliższych 20 lat będzie pochodzić spoza UE.Jako międzynarodowy dział gospodarki upewnimy się, że Wielka Brytania jest w stanie skorzystać z dynamicznego i doświadczonego zespołu negocjującego umowy o wolnym handlu i wsparcia dla brytyjskich firm, które chcą eksportować i międzynarodowych firm, które chcą zainwestować w Wielkiej Brytanii.

Wniosek :

Od kilku tygodni brytyjskie gazety zwracają uwagę opinii społecznej że lepiej dla Wielkiej Brytanii to Hard Brexit. I nie ma się co dziwić. UE więcej sprzedaje do UE niż UK , widać ze UK więcej sprzedaje poza UE dlatego lepiej jej będzie poza UE. Zaoszczędzi na wpłacie do budżetu UE miliardów, zarobi na cłach na towarach z UE i wstrzyma emigrację za zasiłkami. Handel światowy jest lepszy niż handel w ogarniętej chaosie Unii Europejskiej.

Konrad W

 

1 listopada 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka