Wyjść z UE natychmiast albo podatki na NHS pójdą do góry.

Wyjdzmy z UE i wydawajmy pieniądze u nas!” wzburzenie w związku z planami podwyżki podatków w celu zwiększenia funduszy NHS

 

Premier została poproszona o wykorzystanie gotówki z „dywidendy Brexit”, zaoszczędzonej dzięki zakończeniu rocznej składki członkowskiej do budżetu UE, do wsparcia słabego systemu opieki zdrowotnej i społecznej zamiast zwiększania podatków dla gospodarstw domowych.

Posłowie Brexitersi zasugerowali także, że w odpowiedzi na brak współpracy ze strony Brukseli podczas rozmów negocjacyjnych, rząd powinien przygotować się na anulowanie oczekiwanych od UK 39 miliardów euro za „rozwód” i przekierować te pieniądze na opiekę zdrowotną.

Najnowsze obawy Torysów o rządowe plany wydatków na NHS, pojawiły się wczoraj po niepotwierdzonych doniesieniach, że premier jest gotowa do ujawnienia podwyżki w wysokości 4 mld funtów wydatków na służbę zdrowia, aby uczcić 70. rocznicę założenia NHS, przypadającą na przyszły miesiąc.

Według raportu – skomentowanego wczoraj jako „spekulacja” przez urzędników z Downing Street – pani May planuje sfinansować wzrost wydatków poprzez połączenie podwyżek podatków, dodatkowego kredytu i gotówki z dywidendy Brexit.

Ministrowie rozważali zamrożenie progów podatku dochodowego od osób fizycznych w celu uzyskania dodatkowych dochodów na wydatki NHS. Środek został w przeszłości potępiony jako „podstępny podatek”.

Urzędnicy z Downing Street odmówili komentarza w sprawie doniesień o zbliżającym się ogłoszeniu 3% wzrostu rocznych wydatków na opiekę zdrowotną w ramach „wieloletniego” uregulowania tej usługi.

Rzeczniczka poinformowała, że ogłoszenie przez rząd na początku tego tygodnia o ​​zniesionych ograniczeniach wizowych dla lekarzy i pielęgniarek, aby pomóc w rekrutacji NHS, jest pierwszą w serii zapowiedzi na temat opieki zdrowotnej.

Decyzje o zmianach podatkowych były w kwestii Skarbu Państwa podczas ogłaszania Budżetu, powiedziała.

Ministrowie, w tym minister spraw zagranicznych Boris Johnson i minister środowiska, Michael Gove, czołowe osobistości w kampanii „Leave” podczas referendum w 2016 r., wcześniej naciskali na premier, aby podkreśliła, w jaki sposób dywidenda Brexit może zostać wykorzystana do sfinansowania dodatkowych wydatków NHS.

Ostrzegli, że zaufanie do polityki może zostać zniszczone, jeśli nie zostanie spełniona obietnica z kampanii ‘Leave’ o cotygodniowych wpływach dla NHS w wysokości 350 milionów funtów.

Wielu posłów z torysów obawia się, że pani May może powtórzyć błędy ostatniego rządu Partii Pracy. Pod rządami Tony’ego Blaira i Gordona Browna składka na ubezpieczenie społeczne została podniesiona o jeden procent w celu sfinansowania dodatkowych wydatków NHS.

Ankiety pokazały, że wzrost podatków został dobrze przyjęty w tamtym czasie, ale krytyka wzrosła, kiedy wyniki NHS nie rosły wraz z dodatkowymi inwestycjami.

Katarzyna Cz.

 

18 czerwca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit