Wpadka czy nie. Brytyjski student oskarżony o szpiegostwo w ZEA skazany na dożywocie

Wpadka Brytyjskich Sluzb czy nie. Brytyjski student oskarżony o szpiegostwo w ZEA skazany na dożywocie

 

Brytyjski student oskarżony o szpiegostwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich został skazany na dożywocie przez sąd w Abu Zabi, powiedziała rzeczniczka rodziny.

Matthew Hedges, 31 lat, który odwiedził Bliski Wschód w celu zbadania swojej pracy doktorskiej, został aresztowany na lotnisku w Dubaju w dniu 5 maja i oskarżony o szpiegostwo na rzecz rządu brytyjskiego.

Żona pana Hedgesa, Daniela Tejada, która była w sądzie, powiedziała, że ​​była „kompletnie zszokowana”, zanim wezwała rząd, by „zajął stanowisko” dla swojego męża.

Minister Jeremy Hunt powiedział, że był „głęboko zszokowany i rozczarowany” i że werdykt brzmiał „nie to, czego oczekujemy od przyjaciela i zaufanego partnera Wielkiej Brytanii”. Żona Hedgesa powiedziała po werdykcie: „Nie wiem, co robić. Mateusz jest niewinny.

„Foreign Office wie o tym i wyjaśniło władzom Zjednoczonych Emiratów Arabskich, że Matthew nie jest dla nich szpiegiem.

„Cały ten przypadek został potraktowany zatrważająco od samego początku, gdyz nikt nie traktował sprawy Matthew poważnie. Rząd brytyjski musi teraz stanąć przed Matthew, jednym z ich obywateli. Mówią, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są sprzymierzeńcem, ale w przeważającej większości arbitralne postępowanie w sprawie Matta wskazuje na strasznie inną rzeczywistość, za którą Matt i ja płacimy druzgocąco wysoką cenę.

„To były najgorsze sześć miesięcy mojego życia, nie wspominając o Mattie, który drżał, kiedy usłyszał werdykt. Władze ZEA powinny się wstydzić za taką oczywistą niesprawiedliwość.

„Bardzo boję się Matta. Nie wiem, gdzie go zabierają, ani co się stanie. Nasz koszmar stał się jeszcze gorszy.

Nikita Bernardi, który reprezentuje rodzinę, powiedział, że przesłuchanie trwało mniej niż pięć minut, a jego prawnik nie był obecny, gdy uznano go winnym „szpiegowania w imieniu” brytyjskiego rządu.


Brytyjski naukowiec oskarżony o szpiegostwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pojawił się w sądzie po pięciu miesiącach pobytu w izolatce.

Pan Hedges, doktorant na uniwersytecie w Durham, udał się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby przeprowadzić wywiady ze źródłami dotyczącymi polityki zagranicznej i strategii bezpieczeństwa kraju.

Kate Allen, dyrektor Amnesty International UK, powiedziała: „To straszna wiadomość, nasze najgorsze obawy się spełniają.

Duzo Polakow interesuje sie praca w Dubaju, Katarze, coz. Czy to wpadka sluzb Brytanii jesli tak pokazuje nieudolnosc czy jednak nie, jesli nie kara  wysoka. Chyba nigdy sie nie dowiemy.

Konrad W.

 

 

21 listopada 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *