Wojna trwa, Rosjanie mordują agentów w Brytanii, policjanci ranni

Wojna trwa, Rosjanie mordują agentów w Brytanii, policjanci ranni

 

Wojna pomiedzy komunizmem a wolnym demokratycznym światem. Wojna w  świecie wywiadu oraz w mediach o umysły ludzi gdyż komuniści chcą narzucić swoją wole i zniszczyć wolny demokratyczny świat.

Siergiej i Julia Skripal zostali znalezieni nieprzytomni w Salisbury w niedzielne popołudnie i pozostają w stanie krytycznym.

Policja chce rozmawiać z każdym, kto był w centrum w tamtym czasie.Szczególnie chętnie spotkają się z ludźmi, którzy jedli w Zizzi lub byli w pubie The Bishop’s Mill.

W międzyczasie załogi straży pożarnej i pogotowia wezwano do biura obok restauracji Zizzi w Salisbury, ale policja odmawia komentarza czy ma to związek ze sprawą otrucia.

Naukowcy z brytyjskiego wojskowego ośrodka badawczego w Porton Down badali substancję, która najprawdopodobniej przyczyniła się do ich stanu.

Dwóch policjantów zakażonych zostało przewiezionych do szpitala z powodu drobnych objawów – świąd oczu i świszczący oddech – zanim uznano, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Trzeci członek służb ratunkowych pozostaje w szpitalu.

Możliwość udziału niewyjaśnionej substancji doprowadziła do porównań z zatruciem Aleksandra Litwinienki w 2006 r. – publiczne śledztwo zakończone śmiercią rosyjskiego dysydenta za prawdopodobną zgodą prezydenta Rosji Władimira Putina.

Investigators next to a police tent outside the Mill pub at the Maltings in Salisbury

Były oficer MI5 Annie Machon zwróciła uwagę, że te dwa przypadki są jednak bardzo różne.We wtorek minister spraw zagranicznych Boris Johnson powiedział posłom, że Wielka Brytania zareaguje „solidnie” na wszelkie dowody rosyjskiej „odpowiedzialności państwa” w tej sprawie.

Rosja nalegała, że ​​nie ma „żadnych informacji” o tym, co mogło doprowadzić do tego incydentu, i twierdzi, że jest otwarta na współpracę z brytyjską policją, jeśli zostanie o to poproszona. Ambasada rosyjska w Londynie oskarżyła media o stworzenie „wrażenia zaplanowanej operacji przez rosyjskie służby specjalne, co jest całkowicie nieprawdziwe”.

Sergei Skripal and his daughter Yulia

Graphic showing key times and locations in Russian spy case

Konrad W.

 

 

8 marca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Londyn