„Właśnie dlatego odchodzimy!” Hannan odpowiada Junckerowi i Tuskowi

„Właśnie dlatego odchodzimy!” Hannan odpowiada Junckerowi i Tuskowi

Konserwatywny poseł do PE Hannan, jeden z głównych architektów referendum w sprawie Brexitu i zagorzały eurosceptyk, jako przykład podał unijną odmowę zaoferowania Wielkiej Brytanii lepszego porozumienia o członkostwie, co było oznaką, że prośby bloku o cofnięcie referendum nie są szczere.

Powiedział: „Gdyby Tusk i Juncker naprawdę chcieli, aby Wielka Brytania pozostała w UE, zaproponowaliby luźniejszą umowę.

„Ich odmowa rozpatrzenia tego wyjaśnia, dlaczego odchodzimy.”

Blok odmówił zaoferowania lepszych warunków członkostwa, o które ubiegał się były premier David Cameron, kiedy zwrócił się do przywódców europejskich, aby powstrzymać referendum w UE – i od tego czasu nie próbowali zaoferować Wielkiej Brytanii alternatywnej umowy pozostania przy zachowaniu suwerenności narodu.

Komentarz ma miejsce, po tym jak pan Tusk oświadczył, że „serce” bloku jest nadal otwarte dla Wielkiej Brytanii, kiedy eurokraci pogodzili się z decyzją narodu.

W ubiegłym roku szef UE zapytany, czy mógłby sobie wyobrazić, że Wielka Brytania pozostaje w bloku, powiedział: „Unia Europejska została zbudowana na marzeniach, które wydawały się niemożliwe do zrealizowania. Więc kto wie? Możesz mówić, że jestem marzycielem, ale nie jestem jedyny.”

Jednak dzisiejsze uwagi Tuska do Parlamentu Europejskiego, 572 dni po referendum, pokazują, że wyniki głosowania wreszcie zaczynają docierać do świadomości Europejczyków.

Tusk powiedział: „Dziś potrzebujemy większej jasności co do wizji Wielkiej Brytanii, gdy tylko spotkamy się z przywódcami i zdecydujemy, w jaki sposób UE postrzega swoje przyszłe relacje z Wielką Brytanią jako krajem trzecim.

Tusk dodał, że UE z zadowoleniem przyjęłaby zmianę zdania opinii publicznej w Wielkiej Brytanii.

Powiedział: „Jeśli rząd Wielkiej Brytanii pozostanie przy swojej decyzji o odejściu, Brexit stanie się rzeczywistością, z wszystkimi jego negatywnymi konsekwencjami w marcu przyszłego roku. Chyba, że nasi brytyjscy przyjaciele zmienią zdanie.

Konrad W

 

20 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka