Wjazd do UK w systemie ETA jak do USA po Brexit

Wjazd do UK w systemie ETA jak do USA po Brexit

 

Priti Patel Minister Sprawa Wewnetrznych mówi, że goście z UE i Wspólnoty Narodów muszą ubiegać się o nowe wizy w stylu amerykańskim, aby wjechać do Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Odwiedzający Wielką Brytanię z Unii Europejskiej i Wspólnoty Brytyjskiej po Brexicie będą musieli przestrzegać amerykańskiego elektronicznego systemu wizowego, zgodnie z planami przedstawionymi dziś przez Home Secretary Priti Patel.

Torysi twierdzą, że plany nowego elektronicznego systemu zezwoleń na podróż (ETA) ułatwią funkcjonariuszom straży granicznej sprawdzanie przybycia i blokowanie zagrożeń przed wjazdem do Wielkiej Brytanii.

Jest to część pięciostronnego planu zabezpieczenia granic po Brexicie i zostanie uruchomiona przez panią Patel i Borisa Johnsona.

Inne środki obejmują plany liczenia odwiedzających do Wielkiej Brytanii i wyjeżdżania z niej oraz powstrzymywania migrantów za pomocą unijnych dokumentów tożsamości zamiast bezpieczniejszych paszportów. Wprowadzone zostaną również nowe uprawnienia, aby powstrzymać przestępców z UE na granicy, gdy Wielka Brytania opuści UE i zakończy swobodny przepływ osób.

System ETA będzie ukierunkowany na odwiedzających z krajów UE i Wspólnoty Narodów i będzie wzorowany na amerykańskim programie zniesienia wiz ESTA, który pozwala na częste wizyty powrotne w określonych ramach czasowych.

Przedstawiając plany w dzisiejszym Daily Telegraph, Patel mówi: „Podobnie jak ja, brytyjska opinia publiczna miała dość naszej niezdolności do kontrolowania, kto i co przybywa do naszego kraju.

„Zamierzamy zakończyć tę farsę i wprowadzić zautomatyzowane i dokładne kontrole wjazdu i wyjazdu ze wszystkimi osobami wymagającymi paszportów biometrycznych.

„Dowiemy się, ile osób jest w kraju i kto przedłuża swoją wizę. Będziemy mogli liczyć i liczyć”.

Mówiąc szczerze, Patel przyznaje, że „tak naprawdę nie wiemy, ile osób jest w tym kraju”, ponieważ swoboda przemieszczania się zapewnia każdemu z krajów UE-27 łatwy dostęp do Wielkiej Brytanii.

Mówi: „Na początku tego roku Urząd Statystyczny obniżył swoje statystyki imigracyjne do„ eksperymentalnych ”. Innymi słowy, nie wiedzą, ile osób przyjeżdża do kraju ani kim jest.”

I skarży się, że „zgodnie z prawem UE wcześniejsze skazania karne nie są same w sobie powodem do odmowy wjazdu lub deportacji.

„Moje uprawnienia jako sekretarza spraw wewnętrznych do odmowy wjazdu obywatelom UE, którzy popełnili poważne przestępstwa, mają bardzo ograniczony zakres”.

Torysi stwierdzili, że funkcjonariusze straży granicznej są obecnie utrudniani przez „ograniczone dane przed przybyciem lub brak dostępnych danych dla osób niebędących obywatelami wiz”, takich jak osoby z UE lub krajów Wspólnoty Narodów.

Po Brexicie ci goście będą musieli mieć „ETA przed przybyciem do granicy z Wielką Brytanią”, podczas gdy strażnicy będą mogli „sprawdzać przyjazdy pod kątem list obserwacyjnych i kryteriów ryzyka, aby zablokować zagrożenia przed wjazdem do Wielkiej Brytanii”, powiedziała partia.

Obywatele Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także dyplomaci będą jedynymi grupami, które nie muszą mieć ETA, które według strony jest „podobne do systemów obowiązujących w innych krajach; na przykład USA wymagają od podróżnych uzyskania ESTA przed podróżą „.

Wśród innych środków, liczenie osób wjeżdżających i wyjeżdżających z Wielkiej Brytanii będzie oznaczało, że straż graniczna może „zidentyfikować osoby, które naruszyły warunki swojej wizy i ograniczyć nielegalną imigrację”.

Obowiązkowe gromadzenie informacji o towarach przed ich przekroczeniem służy również „zaprzestaniu przemytu i ograniczeniu wycieku dochodów w wysokości 5 miliardów £”.

Partia powiedziała, że ​​„obecnie przesyłki z UE są zatrzymywane lub przeszukiwane w dużej mierze na podstawie konkretnych danych wywiadowczych lub doświadczenia funkcjonariuszy Straży Granicznej.

„W przyszłości wykorzystalibyśmy ulepszone dane przed przybyciem do przeprowadzania opartej na ryzyku, w dużej mierze zautomatyzowanej analizy przesyłek wprowadzanych do Wielkiej Brytanii”.

Straż graniczna otrzyma również swobodę decydowania o odwróceniu przestępców po Brexicie, ponieważ Wielka Brytania nie będzie podlegać przepisom dotyczącym swobodnego przepływu – jedym słowem przylecisz na granice i kupisz bilet powroty.

Dowody osobiste również nie będą mogły być wykorzystywane do uzyskania dostępu do Wielkiej Brytanii, ponieważ są łatwiejsze do sfałszowania niż paszporty.

Konrad W

 

2 grudnia 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *