Wizy pracownicze dla studentów z poza UE. Konkurancje dla z UE

Wprowadzą wizy pracownicze dla studentów z poza UE. Konkurancje dla z UE

 

Przywilej wizy do pracy dla zagranicznych absolwentów – mówią brytyjskie uniwersytety.

Międzynarodowa liczba studentów w brytyjskim jest „mała”, ponieważ nie jest w stanie konkurować z podobnymi w USA

Zagraniczni absolwenci mogą pomóc w rozwiązaniu problemu braku wydajności w Wielkiej Brytanii, mówią przywódcy uniwersytetów.

Brytyjskie uniwersytety wezwały rząd do ponownego wprowadzenia wizy, która pozwoliłaby pracować zagranicznym studentom w kraju przez okres do dwóch lat po ukończeniu studiów.

Mówią, że dałoby to Wielkiej Brytanii przewagę konkurencyjną nad rywalizującymi krajami i pomogłoby utrzymać 450 000 studentów z zagranicy, z czego 134 835 z nich urodziło się w UE, co roku przyjeżdżających na studia do Wielkiej Brytanii.

Brytyjska uczelnia, organ sektora ochronnego, przemówiła we wtorek do przewodniczącego parlamentu: „Wielka Brytania pozostaje niezwykle popularnym miejscem dla studentów zagranicznych, przyciągając więcej studentów z zagranicy, gdzie wyjątek stanowią Stany Zjednoczone.

„Jednak najbliżsi konkurenci Wielkiej Brytanii, tacy jak USA, Australia, Francja i Niemcy, nadal lepszy potencjał niż Wielka Brytania”.

Podczas gdy liczba studentów w latach 2014-2015 wzrosła o 9,4% w USA, 10,7% w Australii i 8,7% w Niemczech, liczba w Wielkiej Brytanii wyniosła 0,5%.

Świętujmy – a nie bójmy się rosnącej konkurencji dla studentów z zagranicy

Przedstawiając wnioski o wizę ograniczoną czasowo, Sir Steve Smith, prorektor Uniwersytetu Exeter i przewodniczący międzynarodowej sieci uniwersyteckiej Universities UK, powiedział, że wiza będzie ważnym źródłem siły napędowejj w erze po Brexicie.

Przyznał długofalową deklarację rządu, by zredukować migrację netto do „dziesiątek tysięcy”, ale powiedział, że ponowne wprowadzenie specjalnej wizy po studiach będzie oznaczać „ważny sygnał” dla reszty świata, że Wielka Brytania jest krajem gościnnym .

„Myślę, że jesteśmy w niebezpieczeństwie utraty naszej pozycji jako jednego ze światowych liderów edukacji międzynarodowej” – powiedział. „Rynek jest dynamiczny, ale w Wielkiej Brytanii chodzi o studentów międzynarodowych.

„Wielka Brytania jako kraj musi wyjaśnić, że studenci z całego świata są mile widziani. Myślę, że teraz jest czas, kiedy rzekomo mamy 29 tygodni do Brexitu, aby wygłosić wielkie oświadczenie o powitaniu w nowej erze, w której globalne talenty mogą przyjechać do tego kraju, uczyć się, pracować później i tym samym zajmować się kwestią numer jeden a mianowicie gospodarką, czyli produktywność, umożliwiająca wykwalifikowanym pracownikom wejście na rynek pracy. „

W 2012 r. Wielka Brytania zrezygnowała z rozdawania wizy po studiach, która pozwoliłaby absolwentom na pozostanie i pracę w kraju przez dwa lata, ponieważ ówczesna premier, Theresa May, dokonała represji wobec osób nadmiernie przedłużających pobyt.

Ale jej twierdzenie, że do 100 000 zagranicznych studentów nie wróciło do domu, podsycając obawy, że wizy po studiach są tylnymi drzwiami do imigracji, zostały zdyskredytowane, powiedział Smith, z ostatnimi informacjami wyjściowymi pokazującymi 97% uczniów, których wizy wygasły 2018 „na czas”.

Zwrócił uwagę, że USA i Kanada pozwalają uczniom na pozostanie przez trzy lata po ukończeniu studiów, podczas gdy Australia, często cytowana jako wzór imigracji przez Brexiters, pozwala im zostać na cztery.

Jego komentarze pojawiły się w sondażu ComRes opublikowanym we wtorek pokazały, że 75% populacji nie postrzega studentów jako „imigrantów”.

Opublikowany przez rząd raport o wpływie Brexitu na rynek pracy powinien zostać opublikowany jesienią przez komitet doradczy ds. Migracji.

Vivienne Stern, dyrektor Universities UK International, powiedziała: „Droga ta nie daje możliwości na pozostanie studentom w Anglii”.

Uznała, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prawdopodobnie nie otworzy bram do imigracji w obecnym środowisku, ale powiedziała, że organizacja chce złożyć wniosek „na wypadek, gdyby okazja się nadarzyła” na wizę po-studencką po opublikowaniu raportu.

Uniwersytety chcą, aby wiza po studiach była nieograniczona, umożliwiając absolwentom szukanie pracy bez sponsora z kolegiami monitorującymi absolwentów pod kątem zgodności.

Rzecznik Home Office powiedział, że uznał „kulturalny i finansowy wkład, jaki międzynarodowi studenci wnoszą do Wielkiej Brytanii”, dlatego pozwolili uczniom pozostać, jeśli dostali „pracę na poziomie magisterskim, dostali staż lub ubiegali się o założenie firmy w UK.”

Uniwersytety w Wielkiej Brytanii zwróciły uwagę, że jest to ograniczone, ponieważ studenci muszą znaleźć pracę z pensją co najmniej 20 800 £ u pracodawcy z licencją sponsora Tier II w ciągu czterech miesięcy od ukończenia kursu lub znaleźć sponsora jako przedsiębiorca.

Doktoranci osobno mogą pozostać przez okres do 12 miesięcy od ukończenia studiów.

5 września 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *