Wieści z UE, Brytyjski parlament odrzucił ustawę o eutanazji

Przeciw dziurom budżetowym
Brytyjski parlament przegłosował na wniosek rządzących torysów – wbrew lewicowej opozycji – ustawowy zakaz deficytu budżetu. Nowa ustawa zobowiązuje rząd premiera Davida Camerona i wszystkie przyszłe rządy do systematycznego utrzymywania wydatków państwa na poziomie jego przychodów, a nawet do możliwego wygospodarowania finansowej nadwyżki.
Lista warunków Londynu wobec UE
Według doniesień dziennika „The Daily Telegraph”, rząd premiera Camerona wstępnie przyjął listę postulatów Londynu wobec władz Unii Europejskiej – do planowanych renegocjacji warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Brytyjski rząd oczekuje, że władze UE zapewnią, iż Unia jest związkiem suwerennych państw, w którym występują różne waluty, a euro nie jest walutą obowiązującą wszystkie państwa UE. Inne warunki Londynu to m.in. to, że Wielka Brytania miałaby być zwolniona z podejmowania jakichkolwiek działań mających na celu pogłębianie euro-integracji i tworzenie europejskiego państwa, a narodowe parlamenty powinny mieć możliwość odrzucania unijnych dyrektyw, także tych, które już zostały wprowadzone.
Nowy projekt ratowania banków
Komisja Europejska dała Polsce i dziesięciu innym państwom UE dwa miesiące na wdrożenie dyrektywy mającej umożliwić bankom m.in. przejmowanie pieniędzy ludzi i firm zgromadzonych na kontach i lokatach, gdyby bankowi groziła finansowa upadłość. W takiej sytuacji bank najpierw miałby prawo sięgnąć po pieniądze wierzycieli i udziałowców banku, a w dalszej kolejności po środki klientów, którzy w danym banku mają więcej niż 100 tys. euro.
Nowy podatek na imigrantów?
Dziennik „Süddeutsche Zeitung” podał wiadomość, powołując się na informacje uzyskane podczas obrad Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Limie, że rząd Niemiec i Komisja Europejska prowadzą nieformalne rozmowy o wprowadzeniu w krajach UE specjalnego podatku na pokrycie kosztów przyjęcia, utrzymania i integracji imigrantów. Ten podatek miałby pochodzić z podwyżki obecnych podatków od paliw lub z podwyżki podatków VAT. Rzecznik rządu Niemiec szybko zdementował te doniesienia: Nie chcemy ani podwyżki podatków w Niemczech, ani też wprowadzenia takiego podatku w UE – oświadczył Steffen Seibert.
Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 0,5 proc.
Według brukselskiego Eurostatu, wartość produkcji przemysłowej w krajach strefy euro była w sierpniu o 0,5 proc. niższa niż w lipcu i tylko o 0,9 proc. wyższa niż rok wcześniej. Pomimo utrzymywania się słabego euro i pompowania w system bankowy krajów UE setek miliardów euro przez Europejski Bank Centralny, przemysł eurolandu pozostaje więc w stagnacji. Największy spadek produkcji w ujęciu rocznym zanotowano w Holandii (-8,9 proc.), Estonii (–2,7 proc.), Finlandii (–2,3 proc.) i Słowacji (–0,4 proc.). Największy wzrost nastąpił w Irlandii (15 proc.), na Łotwie (6,4 proc.), w Czechach i Szwecji (po 6,3 proc.).
.
Brytyjski parlament odrzucił ustawę o eutanazji
Brytyjski parlament odrzucił projekt legalizacji wspomagania samobójstw. Ten projekt, autorstwa lewicowego posła Roba Marrisa, był pierwszą od roku 1997 ponowną próbą wprowadzenia eutanazji w Wielkiej Brytanii. Projekt zobowiązywał lekarzy do przepisywania śmiertelnej dawki medykamentów pacjentom, którym lekarze prognozowali do sześciu miesięcy życia. Za projektem ustawy opowiedziało się 118 posłów, a przeciw 338. Do odrzucenia ustawy przyczyniła się mobilizacja środowisk katolickich i anglikańskich.
Ciężkie zarzuty wobec premiera Rumunii 
Premier Rumunii Victor Ponta został postawiony w stan oskarżenia za korupcję, fałszowanie dokumentów i pranie brudnych pieniędzy. Prokuratura zamknęła dochodzenie i przekazała sprawę premiera do sądu. Rumuński urząd antykorupcyjny zarzuca Poncie, że w roku 2011, na rok przed objęciem stanowiska premiera, przyjął 50 tys. euro od swego dawnego wspólnika, a później dwukrotnie mianował go ministrem. Według śledczych, Ponta wystawił fałszywe rachunki datowane na rok 2007 i 2008, kwitując rzekome honoraria, jakie miał otrzymać za usługi prawnicze dla kancelarii tego wspólnika. Premier odrzuca te oskarżenia i odmawia podania się do dymisji.

 

photo/thecommentator

3 grudnia 2015
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK

1 komentarzy
  1. Uniemożliwienie eutanazji ludziom, którzy ostatnie tygodnie swojego życia spędzą w bólu i cierpieniu jest prawdziwą chorobą naszych czasów. Ciekawe, czy ktoś zapytał o zdanie samych pacjentów, czy też wszystko odbyło się tylko na podstawie starej, sprawdzonej „mobilizacji środowisk katolickich i anglikańskich”?

Komentowanie jest wyłączone.