Wielkie zmiany zasiłków, dokumenty na stół

Wielkie zmiany zasiłków, dokumenty na stół

 

Wielka Brytania wprowadziła nowe zasady dotyczące zasiłków.

Przypominamy, że wymagany status aby brać zasiłki to:

Pracownik, osoba samozatrudniona, osoba samowystarczalna finansowo, student z wykupionym ubezpieczeniem, poszukiwacz pracy zarejestrowany na zasiłku dla bezrobotnych oraz partner osoby, która spełnia choćby jeden z powyższych warunków.

Dotychczas można było spełniać warunki pracownika lub samozatrudnionego choćby na pół etatu. Przysługiwały nam wtedy dodatki do czynszu, dodatki dla mało zarabiających w formie Working i Child Tax Credits oraz i zniżka na Council Tax. Ponadto zasiłek dla bezrobotnych można było pobierać przez długi czas i pamiętać o tym aby spełniać nadane nam wymogi. Mowa tu o starszej migracji sprzed 2014 roku.

Uwaga: zmiany będą dotyczyły nawet i osób, które przebywają w UK powyżej pięciu lat. Osoba, która przyjechała wczoraj do UK może mieć więcej praw niż ktoś kto przebywa w UK dziesięć lat. Wszystko zależy od wysokości naszych zarobków, mianowicie im więcej będziemy zarabiać, a co za tym idzie płacić więcej podatków.

Poniżej przedstawimy państwu kilka przykładów odpowiedzi z Urzedów, z którymi spotkali się Polacy mieszkający powyżej pięć lat na terenie Wielkiej Brytanii.

Klient, który mieszka od sześciu lat na terenie UK i w wyniku utraty pracy tymczasowej postanowił złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Proszę wziąć pod uwagę, ze ta osoba ma na utrzymaniu dziecko, ktore uczęszcza do szkoły i ma 12 lat.

http://polishcommunityuk.org/wp-content/uploads/2018/03/exaustion-jobseeker-rights.png

Ponieważ w 2011 roku ta osoba przebywała sześć miesięcy zarejestrowana jako poszukiwacz pracy utraciła możliwość ponownego przyznania zasiłku JSA w wyniku przepisów z 2014 mówiących, ze każdy nowy wnioskodawca z Unii Europejskiej moze pobierać zasiłek jedynie 91 dni, a ten klient wyczerpał swój limit wcześniej.

 

http://polishcommunityuk.org/wp-content/uploads/2018/03/jsa-not-given-2014.png

 

Istnieje rownież prawo, ktore chroni osoby posiadające dzieci w wieku szkolnym, niestety rownież tutaj jest pewien haczyk.

http://polishcommunityuk.org/wp-content/uploads/2018/03/child-jsa.png

http://polishcommunityuk.org/wp-content/uploads/2018/03/jsa-child.png

Nalezy spełniać te warunki:

  • Byc rodzicem bądź pierwszym opiekunem dziecka
  • Przynajmniej jedno z rodziców musi byc z kraju EEA lub Szwajcarii
  • Jedno bądź obydwoje rodziców pracowało posiadając status “worker”
  • Bierzemy pod uwagę okres zanim dziecko rozpoczęło edukacje. Pamiętaj: zanim dziecko zaczęło edukacje przynajmniej jeden z rodziców musiał mieć status osoby pracującej
  • Dziecko ma mniej nic 18 lat i pozostaje w stałej edukacji

UWAGA: PRACOWAĆ NALEŻAŁO JAKO PRACOWNIK, A NIE OSOBA SAMOZATRUDNIONA!

OSOBA SAMOZATRUDNIONA NIE POZWALA NA NABYCIE TAKICH SAMYCH PRAW.

A teraz podamy państwu przykład rodziny, która mieszka i pracuje na terenie UK, jednak ze względu na małe zarobki korzystała z Tax Credits. Do tej pory, ponieważ zarobki były niewielkie korzystali również z częściowej dopłaty do czynszu.

Universal Credit, który jest wprowadzany stopniowo i geograficznie, spowodowal ze rodzina straciła  pieniądze z benefitów i nie pomógł fakt, że mają trójkę dzieci. Ze względu na częściową niepełnosprawność męża nie może on pracować w pełnym wymiarze godzin. Rodzina spotkała się z taką odpowiedzią ponizej. 

I teraz kółko się zamyka: jeśli mąż zarabiałby wystarczająco dużo rodzina nie dostałaby zasiłku ze względu na dochody. Jednak, jeśli zarabia zbyt mało nie jest uważany za osobę posiadającą status ‘’workera’’.

http://polishcommunityuk.org/wp-content/uploads/2018/03/worker-status-low-earnings.png

 

W ten sposób również żona nie zyskuje praw męża, jak i również nie pomaga fakt, że jedno z dzieci uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej.

 

 

Na końcu dowiadujemy się, że taka rodzina nie będzie traktowana jako mieszkajaca na terenie Wielkiej Brytanii.

Po prostu praca to podstawa w Wielkiej Brytanii bo czas zasiłków sie konczy. Otwieranie firm self employed tylko po to aby brać zasiłki na dzieci także się kończy.

Zostałeś DOŚWIADCZONY ZMIANĄ BENEFITÓW PROSIMY O KONTAKT POD NUMEREM Justyna 07984921874. pisz na emaila info@polishcommunityuk.org

4 marca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Sprawy Polonii