Większy podatek od samochodu dla mieszkańców miast.

Większy podatek od samochodu dla mieszkańców miast.

 

Kierowcy mogą być obciążani na podstawie tego, ile czasu spędzają na drodze

W tym tygodniu ujawniono, że brytyjscy kierowcy spędzają ponad jeden dzień swojego życia, co roku, w korkach.

W rzeczywistości, przeciętnie brytyjscy kierowcy spędzają 31 godzin rocznie uwięzieni w korkach. Co gorsza, te niekończące się korki kosztują brytyjskich kierowców 1 168 funtów, średnio rocznie w zmarnowanym czasie i paliwie.

Ekspert ekonomiczny, profesor Roger Vickerman z University of Kent, zaproponował pomysł, który ma na celu rozwiązanie tego problemu.

Profesor zasugerował, że należy wprowadzić nowy system, aby obciążyć kierowców w zależności od tego, ile czasu spędzają na drodze. W proponowanym systemie opłaty dla kierowców byłyby zmienne w zależności od pory dnia, w której korzystają z sieci drogowej. Na przykład kierowcy jadący w godzinach szczytu będą płacić wyższe stawki niż poza godzinami szczytu.

 

Zaproponował też, żeby pobierać od kierowców miejskich więcej podatku akcyzowego od pojazdów, a dawać obniżoną stawkę osobom jeżdżących na obszarach wiejskich.

Zasugerował, że opłaty za korzystanie z dróg będą niższe niż kwoty tracone przez kierowców na drogach, rocznie.

„Obecny system pobierania opłat od kierowców to podatek od zakupu samochodu i jego własności, który nie bierze pod uwagę miejsca zamieszkania lub rzeczywistego użytkowania. Mieszkańcy obszarów wiejskich, z których wielu nie ma alternatywy dla korzystania z samochodu, zwykle jeżdżą po najmniej zatłoczonych drogach, ale płacą tyle samo podatku drogowego i opłaty paliwowej. Dla takich kierowców lepszy byłby system, w którym pobiera się opłaty za rzeczywiste korzystanie z dróg, co odzwierciedla poziom zagęszczenia ruchu. Jedyne rozwiązanie to takie, w którym cena jest wykorzystywana jako sposób alokacji – tak płacimy za rozwiązania alternatywne, takie jak autobusy, pociągi czy samoloty. Całkowity koszt dla użytkowników dróg byłby mniejszy, a szacowany średni koszt tych 31 godzin straconego czasu £1168, opłaciłby wiele mil.”

Katarzyna Cz.

8 lutego 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK