Wiek emerytalny do 70 lat na wyspach brytyjskich, plany

Wielka Brytanie

Rząd Wielkiej Brytanii chce podwyższyć wiek emerytalny do 70 lat

Aż 30 milionów osób miałoby pracować do 70-tego roku życia zanim będzie miało przyznaną emeryturę, wynika z rządowych dokumentów.

Oznaczałoby to, że ktoś kto rozpocznie pracę zaraz po ukończeniu szkoły, czyli w wieku 18 lat, będzie musiał pracować przez ponad pół wieku zanim będzie uprawniony do otrzymywania emerytury.

Zgodnie z dokumentami ujawnionymi przez Departament ds. Pracy i Emerytur (Department for Work and Pensions) zmianie tej podlegaliby pracownicy w wieku poniżej 55 lat.

Były brytyjski minister ds. emerytur, Steve Webb powiedział:

 

 „Jeśli rząd planuje zmusić dziesiątki milionów ludzi do pracy do 68, 69 lub nawet 70 lat, to powinien być przejrzysty w swoich planach”.

 „Byłaby to ogromna zmiana i powinny zostać przeprowadzone właściwe dyskusje, a nie pochowane i oglądane tylko przez specjalistów dokumenty”, dodał Webb.

Eksperci szacują, że plany te mogłyby zapewnić Skarbowi Państwa około £ 240 mld. przychodów.

Wyższy bowiem wiek emerytalny będzie też zwiększać przychody podatkowe.

Rząd trzyma się mocno ogłoszonej wcześniej polityki odnośnie tego, że ludzie powinni spędzić dwie trzecie swojego dorosłego życia w pracy, a jedną trzecią na emeryturze.

W zeszłym tygodniu poinformowano, iż rząd zamierza dokonać przeglądu wydatków w celu uwzględnienia rosnącej długowieczności.

Tym samym, był to dodatkowy sygnał, iż może nastąpić bardziej agresywne podejście w kwestii wieku emerytalnego. Tak czy inaczej wygrane osoby będą te które pójdą na emeryturę przed 2028 rokiem.

Warto jednak podkreślić, iż wiadomość o tym, że wiek emerytalny wzrośnie do 67 lat w 2028 roku i już wtedy wywołała falę protestu.

Tak było przy ostatnich podwyżkach lat pracy

68

Barbara Klaudia Sitko

photo/happyminds

1 grudnia 2016