Węgier w Manchester na strychu zmuszony do pracy za darmo 6 lat

Węgier mieszkający na strychu „był zmuszony do pracy za darmo przez sześć lat”

Mężczyzna został znaleziony po tym, jak oficerowie z krajowej anty-niewolniczej jednostki najechali na szereg nieruchomości w Greenchres w Oldham.

Śledczy twierdzą, że zgłoszona przez człowieka gehenna jest jedną z serii przypadków, w których bezbronni ludzie wykorzystywani są przez innych z ich kraju pochodzenia.

Mężczyzna w wieku przed sześćdziesiątką twierdzi, że jego wyzyskiwacze skłonili go do pracy w zakładzie przetwórstwa żywności i zmusili go do zbierania złomu, po czym odmówili mu zapłaty.

Cztery osoby zostały aresztowane w ramach śledztwa  „Operation Sidebar”.

Mężczyzna jest teraz bezpieczny i ma zostać przeniesiony, Gangmasters and Labour Abuse Authority (GLAA) donosi.

GLAA, wcześniej znany jako Gangmasters Licensing Authority, powstał w wyniku śmierci 23 poławiaczy małży w Zatoce Morecambe w 2004 roku. Jest to organ ścigania powołany do walki z wyzyskiem, handlem ludźmi i współczesnym niewolnictwem. Nowe uprawnienia policyjne do aresztowania, wyszukiwania i przejęcia dowodów zostały przekazane funkcjonariuszom jednostki.

Szacunki MSW podają liczbę podejrzanych „współczesnych niewolników” w Wielkiej Brytanii na poziomie od 10 000 do 13 000, chociaż obawia się, że prawdziwa liczba jest znacznie wyższa. GLAA powiedział, że szczególny nacisk położono na myjnie samochodowe, a także na przemysł, w tym na sprzątanie, budowę, produkcję i magazynowanie.

Nalot na Oldham w Manchester przeprowadzono pod koniec grudnia, ale teraz pojawiły się szczegóły.

22-letni mężczyzna i 23-letnia kobieta zostali aresztowani w posiadłości w Greenacres. 60-letni mężczyzna przebywał pod osobnym adresem w pobliżu, a 24 godziny później aresztowano również kobietę. M.E.N.  rozumie, że ocalony człowiek został znaleziony na strychu jednego z aresztowanych.

Cała czwórka – wszyscy obywatele Węgier – została pociągnięta do odpowiedzialności za popełnienie przestępstw na podstawie ustawy o współczesnym niewolnictwie.

Zostali przesłuchani i zwolnieni w oczekiwaniu na dalsze śledztwo, powiedział GLAA.

Policja w Greater Manchester zapewniała wsparcie podczas nalotu.

GLAA oświadczyli, że śledztwo zostało wszczęte po tym, jak obawy zostały podniesione przez nadzorców w fabryce produkującej żywność o stanie innego 66-letniego mężczyzny, który był przywożony i odwożony z pracy przez jednego z podejrzanych.

On również został przeniesiony z obszaru Oldham po wyrażeniu zgody na wejście do Krajowego Mechanizmu Odesłania, procesu ustanowionego przez rząd w celu identyfikacji i wsparcia ofiar handlu ludźmi w Wielkiej Brytanii.

Starszy oficer śledczy, Martin Plimmer, powiedział: „Pracując z policjantami i oficerami imigracyjnymi, byliśmy w stanie aresztować podejrzanych i teraz zgromadzimy dowody, aby zapewnić sprawiedliwość.”

Katarzyna Cz

 

8 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Manchester