Ważą się losy zasiłków dzieci w Polsce po Brexit

Ważą się losy zasiłków dzieci w Polsce po Brexit

 

Eurokraci z UE domagają się zasiłków na dzieci dla swoich pracowników w Wielkiej Brytanii – nawet po za Wielką Brytanię i po Brexit

Unia Europejska zażądała dostępu do świadczeń z tytułu opieki nad dzieckiem dla swoich pracowników w Wielkiej Brytanii – nawet jeśli dziecko urodziło się po ukończeniu Brexit. Główny negocjator z UE  Michel Barnier poruszył ten problem w ubiegłym tygodniu w Brukseli .

Bruksela uważa, że ​​obywatele z UE powinni pozostać bez wpływu na zasiłki po dniu wyjścia z UE.

Rząd brytyjski powiedział, że zagwarantuje wypłatę świadczeń na dziecko rodzinom spoza Wielkiej Brytanii, jeśli dzieci urodziły się przed wyjazdem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ale nie chcą ponosić płatności za tych obywateli europejskich urodzonych po dacie wycofania z Unii czyli 29 marca  2019.

Szacuje się, że Wielka Brytania płaci około 30 milionów funtów rocznie za świadczenia dla około 34 000 dzieci, które nie mieszkają w Wielkiej Brytanii, głównie w Polsce.

W przeszłości wzywano do zaprzestania praktyki płacenia rodzicom korzyści, których dzieci nie mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Według Brytyjczyków uważa się, że brytyjscy negocjatorzy mieli niewielką nadzieję, że przemyślą swoją strategię przed następną rundą rozmów pod koniec sierpnia. Rozmowy W tym tygodniu skupia się głównie na kwestiach związanych z prawami obywatelskimi oraz ewentualnej przyszłej roli Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).

Premier Theresa May oświadczyła, że ​​po Brexit Wielka Brytania nie powinna być pod kontrolą organu sądowego.

Unia Europejska uważa, że ​​jedynym sposobem zapewnienia praw swoich obywateli po Brexit jest poprzez ETS.

W czwartek podczas konferencji prasowej z p. Barnierem i sekretarzem Davidem Davisem Barnier powiedział: „Całkiem szczerze mówiąc, jeśli chodzi o nas, nie możemy zobaczyć żadnego innego sposobu, w jaki możemy zagwarantować ciągłą kontynuację takich europejskich praw, jak przez działanie naszego Sądu w Wielkiej Brytanii”

Przedstawiciele rządu brytyjskiego jednak uważają, że UE jest zagrożona „imperializmem sądowym” z jego żądaniami.

Pan Barnier już przyznał, że różnice między państwami członkowskimi w Unii Europejskiej w sprawie Brexit są „trudne” i ostrzega, że ​​kwestia nad projektem rozwodowym z Wielkią Brytanią może doprowadzić do zapaści rozmów.

Jeśli suma wypłacania child benefit do UE wynosi około 30 milionów funtów wynika z tego ze wielu Polaków ( gdyż child benefit to stosunkowo niska suma ) pracuje na wyspach a dzieci są w Polsce i pobiera zasiłek.

Konrad W

23 lipca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka