W Warszawie wrze manifestacja „Marsz dla Europy: Kocham Cię, Europo!”


W Warszawie manifestacja „Marsz dla Europy: Kocham Cię, Europo!”

 

Od odśpiewania „Ody do radości” i polskiego hymnu rozpoczęła się po godz. 12. w sobotę w Warszawie manifestacja poparcia dla Unii Europejskiej „Marsz dla Europy: Kocham Cię, Europo!”. Jej uczestnicy przejdą z pl. na Rozdrożu do placu Zamkowego, zapowiadane są wystąpienia m.in. polityków.

Do udziału w obywatelskiej manifestacji poparcia dla UE zachęcali politycy niektórych partii opozycyjnych, w tym Nowoczesnej i PO, a także m.in. KOD, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja „Centrum im. Prof. Bronisława Geremka” oraz Fundacja Schumana.

Uczestnicy manifestacji, który rozpoczął się na pl. na Rozdrożu przejdą następnie ulicami: Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście – marsz zakończy się przy pl. Zamkowym, gdzie ma zostać zrobione pamiątkowe zdjęcie.

Uczestnicy marszu przynieśli ze sobą flagi Unii Europejskiej, Polski, Platformy, Nowoczesnej i KOD oraz transparenty: „Polak, Węgier dwa pacanki”, „Europe We Love You”, „Zapluty karzeł Europy 1:2

Manifestacje poparcia dla Unii Europejskiej pod hasłem „March for Europe” odbywają się w sobotę w wielu miastach państw członkowskich UE.

W sobotę na jubileuszowym szczycie UE w Rzymie, który jest elementem obchodów 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich przywódcy unijnych państw przyjęli Deklarację Rzymską. Deklaracja, której tekst był przedmiotem negocjacji państw członkowskich, ma wyznaczyć kierunek UE na najbliższą dekadę.

O powołanie ruchu obywatelskiego pod hasłem „Polska w Europie” – mówił podczas manifestacji poparcia dla UE „Marsz dla Europy: Kocham Cię, Europo!” lider Nowoczesnej, Ryszard Petru. PO na 6 maja zapowiedziała kolejną manifestację poparcia dla Unii.

Szef Nowoczesnej apelował, by ruch „Polska w Europie” połączył partie polityczne, organizacje pozarządowe. „Nie dajmy się z Europy wyprowadzić” – mówił Petru.

Jesteśmy w bardzo symbolicznym miejscu, na placu na Rozdrożu. Polska znalazła się na rozdrożu UE, albo będziemy w centrum Europy i ją współtworzyć, będziemy wśród jej liderów, albo z tej Europy wylecimy” – powiedział lider Nowoczesnej.

„Łatwo jest UE zohydzić, ale efektem końcowym jest to, co się stało w Wielkiej Brytanii – wychodzenie z UE. Polska, i my Polacy, chcemy być wśród liderów UE, chcemy ją współtworzyć(…). Tylko w UE, którą współtworzymy, na którą się nie obrażamy, nie dąsamy, możemy zbudować silną Polskę” – podkreślił.

Poseł PO Michał Szczerba przekonywał, że Polska i Europa potrzebują optymizmu. „Europa ma swojego dyrygenta, polskiego dyrygenta” – powiedział, nawiązując do przewodnictwa Donalda Tuska w Radzie Europejskiej. „Wszyscy jesteśmy entuzjastycznymi Europejczykami, czujemy się (w Europie) jak w domu” – mówił poseł PO. Poinformował też, że kolejna manifestacja poparcia dla UE odbędzie się 6 maja.

Podczas manifestacji aktorka Krystyna Janda odczytała przemówienie Donalda Tusk, przygotowane na sobotni szczyt UE w Rzymie. Głos zabrali też przedstawiciele m.in. ruchów sprzeciwiających się reformie edukacji oraz inicjujących ogólnopolski strajk kobiet. PAP

Wrze w Polsce od wiosny.

25 marca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polska