W UK są najniższe ceny nowych leków onkologicznych, kupuj tutaj

W UK są najniższe ceny leków onkologicznych

W Wielkiej Brytanii płaci się mniej za nowe leki na raka niż w wielu innych krajach o wysokich zarobkach, zgodnie z raportem The Lancet Oncology.

Podczas gdy w Wielkiej Brytanii, Grecji, Hiszpanii i Portugalii płaci się przeciętnie najmniej za leki, Niemcy, Szwecja i Szwajcaria muszą płacić najwięcej.

Autorzy raportu stwierdzili, że potrzebna jest większa przejrzystość, ponieważ niektóre kraje ryzykują przepłaceniem za leki.

Według przemysłu farmaceutycznego, Wielka Brytania otrzymywała uczciwą ofertę na leki.

Ceny leków na raka gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, kładąc poważny nacisk na wiele systemów opieki zdrowotnej, w tym NHS.

Raport głosi, iż leki stanowiły prawie jedną trzecią z 51 mld. euro (£37 mld.) wydatków poświęconych na opiekę zdrowotną raka w UE w 2009 roku.

I wtedy naukowcy porównali ceny w 2013 roku 31 leków na nowotwory w 18 krajach o wysokich dochodach, w tym w Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Francji, Grecji, Szwajcarii, Szwecji oraz Portugalii.

lekiOtwarte ustalanie cen

Ceny w Grecji były najniższe w odniesieniu do 14 na 24 leków dostępnych tam na raka.

Ceny tego typu leków w Wielkiej Brytanii również były niskie.

Z kolei ceny leków dla osób z choroba nowotworową w Szwajcarii, Niemczech i Szwecji, często były najwyższe. Co więcej, ceny niektórych leków, takich jak interferon alfa 2b do leczenia białaczki oraz raka skóry, były nawet dwa razy wyższe.

Dane pochodzą z serwisu Pharma Price Information w Austrii, który zawiera szczegółowy opis tego, jaką opłatę producenci pobierają za jednostkę – jedną tabletkę lub fiolkę leku na przykład.

Jednakże, choć oficjalne ceny katalogowe opublikowane w niniejszym raporcie są ogólnie dostępne, to wszelkie dodatkowe zniżki – które są często negocjowane przez organizacje w różnych krajach – pozostają poufne.

Sabine Vogler, autorka i badaczka z the Austrian Public Health Institute, powiedziała, że w wyniku tego, niektóre kraje ryzykowały przepłaceniem za leki.

Zniżki powinny być otwarte dla wszystkich, ale przemysł nie chce tego zrobić. Niemniej, pozwoliłoby to niektórym krajom zobaczyć, że przepłacają”.

David Watson, dyrektor w zakresie cen i refundacji w Stowarzyszeniu Brytyjskiego Przemysłu Farmaceutycznego, powiedział, że raport był dowodem na to, że nowsze leki „są przystępne cenowo w Wielkiej Brytanii”.

Stwierdził też, że UK „Uzyskiwało sprawiedliwe traktowanie w odniesieniu do wyceny leków” oraz, że NHS „uzyskiwał dobry stosunek jakości do ceny”.

Barbara Sitko

12 grudnia 2015