Victoria Clinic Manchester – Ginekolog już dostępny

GINEKOLOG W VICTORIA CLINIC

Profilaktyka – największa przyjaciółka kobiety

Oprócz zimowej sesji, wywiadówki syna czy spotkania ze znajomymi, w naszym nowym kalendarzu powinno się więc znaleźć miejsce dla innej, równie ważnej przyjaciółki. Takiej, na której zawsze możemy polegać i która bez owijania w bawełnę powie nam „co jest na rzeczy” – nawet, jeśli nie będzie to szczególnie miłe. Z czasem jednak docenimy jej szczerość, bo to właśnie ona pozwoli nam uchronić się przed poważnymi kłopotami. W tym nowym roku znajdźmy więc czas na – profilaktykę:

Badanie ginekologiczne

Pierwsze badanie ginekologiczne powinno zostać przeprowadzone w wieku 18 lat, chyba że wcześniej zachodzi taka potrzeba (nieregularne miesiączki, uplawy czy inne niepokojace dolegliwości). W okresie pomiędzy 25. a 35. r.ż. zaleca się wykonywać badanie raz do roku, chyba, że kobieta stosuje antykoncepcję – wówczas warto przeprowadzić je przy każdej wizycie, dotyczącej wypisania recepty.
Wyżnej wspomniane upławy powinny nas zaalarmowac o potrzebie awaryjnej wizyty ze specjalista ginekologiem.

Nie każda wydzielina z pochwy świadczy o infekcji. Wręcz przeciwnie – nasza kobiecość, produkując wydzielinę o lekko kwasowych właściwościach, oczyszcza się samoczynnie, co pozwala jej bronić się przed ewentualnymi infekcjami. Szczególną jej ilość można zaobserwować mniej więcej w połowie cyklu – tuż przed owulacją oraz w jej trakcie. Ta naturalna jest z reguły bezwonna, czasem może jednak przybierać nieco kwaśny zapach. Zazwyczaj ma kremową konsystencję oraz przezroczystą, białą lub żółtawą barwę.
Czasami jednak wygląd wydzieliny z dróg rodnych nieco odbiega od wyżej opisanego. Wówczas mamy do czynienia z tzw. upławami, które są wynikiem zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy.
Jeśli upławy:
stają się serowe, ropne, pieniste lub wodniste,
przybierają kolor biały, różowy, zielonkawy, brunatny, żółty lub krwisty,
charakteryzują się wyjątkowo nieprzyjemnym zapachem,
wypływają w nadmiernych ilościach (nieprzyjemne uczucie mokrości w okolicach miejsc intymnych),
utrudniają higienę intymną,
towarzyszy im swędzenie i pieczenie pochwy lub ból podczas stosunku,
wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z infekcja lub innym stanem zapalnym. W takiej sytuacji konieczne jest skontaktowanie się z ginekologiem, gdyż nieleczone objawy mogą wywołać szereg powikłań w przyszłości.

piersd

photo/fanton-fn

USG ginekologiczne

Badanie to powinno być uzupełnieniem badania ginekologicznego, ponieważ pozwala na wykrycie nieprawidłowości, które trudno rozpoznać w badaniu palpacyjnym. Kolejnym bardzo istotnym zastosowaniem ultrasonografu jest potwierdzenie oraz prowadzenie ciąży. USG w ciąży wykonuje się przynajmniej trzykrotnie. Dotyczy to oczywiście ciąży fizjologicznej, przebiegającej prawidłowo. Jeśli np. pacjentka ma nadciśnienie, cukrzycę czy jest w ciąży bliźniaczej, to konieczne są częstsze badania.

W przypadku wystąpienia krwawień wykonuje się USG nawet co kilka dni.
Badanie USG jest proste, bezbolesne i bezpieczne. Dzięki USG zobaczysz swoje dziecko, zanim się urodzi, poznasz jego płeć oraz upewnisz się, że ciąża rozwija się prawidłowo. Lekarz sprawdź, czy wielkość płodu zgadza się z czasem trwania ciąży. Ocenia budowę narządów wewnętrznych dziecka: serca, nerek, mózgu, żołądka, kręgosłupa, pęcherza moczowego. Narządy te są najlepiej widoczne około 20. tygodnia ciąży i można wtedy wykryć ewentualne wady, np. rozszczep kręgosłupa, wodogłowie. Analizuje się położenie płodu, stan i umiejscowienie łożyska, np. czy nie jest przodujące. Bada się też szyjkę macicy i objętość wód płodowych.

Możliwości leczenia wewnątrzmacicznego są wprawdzie ograniczone, ale jeśli wiemy, z jaką chorobą mamy do czynienia, to już bardzo dużo. Są wady serca, które wymagają leczenia tuż po urodzeniu. Rozpoznanie ich podczas badania ultrasonograficznego umożliwia skierowanie pacjentki do szpitala, gdzie dziecko natychmiast po porodzie trafia pod opiekę kardiologa. Wczesna diagnoza umożliwia wybranie metody porodu najlepszej dla pacjentki oraz dziecka.
Najnowocześniejsze aparaty umożliwiają uzyskanie obrazu trójwymiarowego 3D, a także 4D – trójwymiarowego w ruchu, co daje wrażenie, jakby w brzuchu mamy znajdowała się kamera. Zdjęcia są wyraźne i realistyczne, można zobaczyć twarz, rączki maleństwa oraz obejrzeć, jak się porusza na dodatkowym monitorze dla pacjenta.
Na życzenie pacjentki można dostać kopie zdjęcia do domu by wkleić pierwsza fotografie dziecka do rodzinnego albumu.

Cytologia – profilaktyka raka szyjki macicy

Mimo powszechnego twierdzenia, że rak szyjki macicy jest schorzeniem dziedzicznym, nie jest to prawdą – kobieta, w której rodzinie były już przypadki tego nowotworu, znajduje się po prostu w grupie większego ryzyka. Pierwsze badanie należy wykonać przed rozpoczęciem współżycia, a jeśli kobieta nie współżyje, w okolicach 25 r.ż. Badanie cytologiczne warto wykonać raz do roku, ewentualnie –  raz na 3 lata, najlepiej pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu.
To jednak zdecydowanie zbyt mała częstotliwość u kobiet, które znajdują się w grupach zwiększonego ryzyka (przypadki choroby w rodzinie, nosicielstwo wirusa HPV, częsta zmiana partnerów seksualnych, przyjmowanie leków obniżających odporność), a także u tych, u których wynik poprzedniego badania nie jest zupełnie prawidłowy. Wówczas lekarz może zasugerować badanie nawet co 6 miesięcy.

Samobadanie piersi – profilaktyka raka piersi

To badanie każda kobieta po 20. r.ż. powinna wykonywać samodzielnie, raz w miesiącu, w tym samym, początkowym dniu cyklu – jeżeli kobieta miesiączkuje, najlepiej 2. lub 3. dnia po zakończonym okresie, a jeśli nie – w jednym, ustalonym dniu miesiąca. Każdą niepokojącą zmianę – wielkości, zabarwienia, kształtu, należy niezwłocznie skonsultować z ginekologiem. Jeśli nie jesteśmy pewne jak prawidłowo wykonać samobadanie lekarz ginekolog przy najbliższej wizycie pokarze nam pełny instruktarz.

ginekolog

USG piersi – profilaktyka raka piersi

USG piersi można wykonywać w dowolnym momencie, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu, kilka dni po miesiączce. Pierwsze badanie warto przeprowadzić już po 20. r.ż., zaś obowiązkowo w okolicach 30 lat. Badanie warto powtarzać co roku (przynajmniej do 40 r.ż.) – szczególnie, jeśli w rodzinie były przypadki raka piersi lub kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną.
Profilaktyka to słowo, które każda z nas powinna zapisać w swoim nowym kalendarzu drukowanymi literami.

Takie podejście pozwoli nam wyprzedzić chorobę lub zapobiec jej konsekwencjom, bo tylko wczesne diagnozy dają szanse na podjęcie skutecznego leczenia i zahamowanie rozwoju niebezpiecznych chorób, a co za tym idzie – bardziej komfortowe i świadome życie!

Po wszelkie porady lub badania można zgłaszać się do Victoria Clinic, gdzie specjalista ginekologii i położnictwa dr n. med. Artur Chełmicki otoczy opieka każdą pacjentkę. Jego główne zainteresowania oscylują wokół diagnostyki i leczenia niepłodności, technik mało inwazyjnych operacji endoskopowych, endokrynologii, ultrasonografii oraz patologii szyjki macicy.

W celu omówienia wizyty Victoria Clinic zaprasza do kontaktu z recepcja codziennie od godziny 11 pod numerami telefonów:

0161 832 4153 / 0745 026 6440

wejdź na stronę – kliknij na poniższy link

http://victoriaclinicmanchester.co.uk/

Podobne artykuły:

http://polskie-echo.com/vitoria-clinic-manchester-lekarz-ogolnypediatra-internistalaryngologdermatologortopeda/

17 lutego 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Manchester