Uważaj, policja Brytyjska zatrudnia „donosicieli” na kierowców za kołkiem

Wielka Brytania

Policja zatrudnia osoby do wyłapywania kierowców korzystających z telefonu podczas jazdy

Policja rekrutuje kierowców, którzy będą zgłaszać przypadki osób korzystających z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu. Policja potrzebuje takich „obserwatorów” głównie w celu wychwytywania kierowców, którzy wielokrotnie dopuszczają się tego typu wykroczeń.

Do potencjalnych ochotników mogą należeć instruktorzy nauki jazdy. Mieliby oni przekazywać informacje o szczegółach wykroczenia funkcjonariuszom, zamiast interweniować samodzielnie.

Rekrutacja osób do wychwytywania kierowców z telefonem za kółkiem stanowi część programu krajowego, który obejmuje zwiększone patrole w pojazdach nieoznakowanych.

Warto podkreślić, iż skala tego problemu jest ogromna.

Ostatnio aż 23 kierowców zostało złapanych w ciągu zaledwie czterech godzin w centrum miasta, w czasie kiedy korzystali z telefonów.

Jeden z tych kierowców został złapany aż dwukrotnie w przeciągu 45 minut, za co został ukarany karą grzywny w wysokości £200 oraz sześcioma punktami karnymi.

Niemniej, zgodnie ze statystykami, w ciągu ostatnich pięciu lat w Anglii i Walii nastąpił ogromny spadek liczby kierowców, którzy zostali przyłapani na gorącym uczynku.Za tak dramatyczny spadek liczby mandatów obwiniono brak wyspecjalizowanych funkcjonariuszy ruchu drogowego.

Zwiększenie wysokości mandatu za korzystanie z telefonu podczas jazdy ma wejść w życie w przyszłym roku. Obecnie mandat ten wynosi £100 i trzy punkty karne, ale jego wysokość ma zostać podwojona i będzie wynosić £200 oraz sześć punktów karnych. Ponad 200 osób zostało zabitych na drogach Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich dziesięciu lat przez kierowców, których uwaga została rozproszona przez ich telefon.

Rekrutacja na terenie Wielkiej Brytanii rusza i osoby te będą zgłaszać na Policję innych kierowców, którzy używają komórki w samochodzie.

Barbara Klaudia Sitko

 

15 listopada 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK

2 komentarzy
  1. Jak można napisać uważaj? Takie zachowanie powinno być potępiane. Nikt nie powinien używać telefonu podczas jazdy, przecież to jest niebezpieczne.
    Częsty widok na angielskich drogach, że ktoś zamiast patrzeć na drogę patrzy w telefon. I jaki czas reakcji ma ten kierowca? Odpowiedzcie sobie sami.

Komentowanie jest wyłączone.