Uwaga. Premier May określa opcje Brexit, w tym „brak porozumienia”

Uwaga. Premier May określa opcje Brexit, w tym „brak porozumienia”

 

Premier Theresa May powiedziała posłom „rzeczywisty i namacalny postęp”nastąpił w rozmowach Brexit.

Ale kraj musi być przygotowany na „każdą ewentualność”, ponieważ rząd opublikował dokumenty dotyczące przyszłych uzgodnień handlowych i celnych.

Powiedziała, „nie dokonano rzeczywistego postępu” od referendum w zeszłym roku.

Pani May potwierdziła także, że Wielka Brytania będzie podlegać postanowieniom Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w planowanym dwuletnim okresie przejściowym, po tym jak Wielka Brytania wyjdzie z UE w marcu 2019 r.

Powiedziała, że ​​jest to „wysoce nieprawdopodobne” żeby jakiekolwiek nowe prawo Unii Europejskiej weszło w życie w okresie przejściowym, ale nie wykluczyłoby możliwości, że jeśli coś takiego stałoby się, miałoby wpływ na Wielką Brytanię.

W swoim pierwszym oświadczeniu dla posłów od czasu jej przemówienia we Florencji w zeszłym miesiącu, który miał rozpocząć zawieszone rozmowy Brexit, pani May powtórzyła wezwanie do „nowego, głębokiego i szczególnego partnerstwa suwerennego Zjednoczonego Królestwa i silnej i udanej Unii Europejskiej „.

„Osiągnięcie tego partnerstwa będzie wymagało przywództwa i elastyczności, nie tylko od nas, ale od naszych przyjaciół, 27 państw Unii Europejskiej”, powiedziała.

„A gdy czekamy na następny etap, piłka jest po ich stronie, ale jestem optymistką i myślę, że otrzymamy pozytywną reakcję”. Odrzuciła istniejące modele współpracy gospodarczej, takie jak członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w modelu kanadyjskim, zamiast tego nawołując do „kreatywnego” rozwiązania, które byłoby „unikalne” dla Wielkiej Brytanii.

Ale podkreśliła również – jak uczyniła już wcześniej – że rząd przygotowuje się na „każdą ewentualność”, umacniając jej długotrwałą pozycję, że odejście bez porozumienia, jest możliwością.

W sprawie Irlandii Północnej powiedziała, że ​​rząd zaczął „opracowywać wspólne zasady dotyczące zachowania Wspólnego Obszaru Podróży i związanych z nimi praw, a obydwoje wyraźnie stwierdziliśmy, że nie będziemy przyjmować na granicy infrastruktury fizycznej”.

Dwie Białe Księgi dają najdokładniejsze informacje o planach awaryjnych.

Co jest w Białych Księgach?

Białe Księgi dotyczące przyszłych polityk handlowych i celnych są dokumentami aspirującymi, wskazując, jak rząd ma nadzieję, że Wielka Brytania będzie mogła działać w przyszłości po Brexit. Określają trzy cele strategiczne: zapewnienie handlu brytyjsko-UE jest możliwie bezkonfliktowe, uniknięcie ciężkiej granicy między Irlandią a Irlandią Północną, a także ustanowienie niezależnej międzynarodowej polityki handlowej Wielkiej Brytanii. Ale istnieje również plan awaryjny, w przypadku gdy Wielka Brytania wyjdzie z UE bez uzgodnionego porozumienia. Ustawa celna przewiduje, że Zjednoczone Królestwo ustanowi jednolity system celny od pierwszego dnia, stosując te same obowiązki do każdego kraju, z którym nie ma specjalnego porozumienia. Poziom tego obowiązku zostałby określony w ustawodawstwie wtórnym, zanim Wielka Brytania opuści terytorium UE. W przypadku portów roll-on roll-off na dużą skalę ustawodawstwo wymagałoby, aby przesyłki były wstępnie zgłaszane organom celnym, aby zapewnić, że handel nadal będzie odbywać się tak płynnie, jak to możliwe.

„Brak porozumienia” nie jest preferowaną opcją rządu; a szczegół w dokumencie celnym wskazuje na to, jak nerwowe mogłoby to być. Ale Wielka Brytania chce, aby UE wiedziała, że ​​planuje wszystkie możliwe scenariusze.

Pan Corbyn powiedział, że rząd spędził 15 miesięcy od czasu referendum „kłócąc się między sobą” i robiąc „bałagan” z Brexitu. Wzywał May, aby jednostronnie zagwarantowała prawa obywateli UE w Wielkiej Brytanii, a także skrytykował brak postępów w Irlandii Północnej. Szef SNP w Westminster, Ian Blackford, powiedział, że w wypowiedzi pani May ani razu nie pojawiła się wzmianka o przekazanej administracji i wezwał do pilnego działania na rzecz praw obywateli UE. Liberalni Demokraci, którzy chcą referendum w sprawie ostatecznego porozumienia Brexit, wezwali premier do „wykazania rzeczywistego przywództwa”, wyodrębniając kwestię praw obywateli UE, potwierdzając, że Wielka Brytania pozostanie na jednolitym rynku i unii celnej i zwalniając ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona. Oświadczenie pani May pochodzi z piątej rundy negocjacji rozpoczętych w Brukseli. Koncentracja na kwestiach technicznych to ostatni zestaw rozmów, zanim przywódcy UE spotkają się 19 października, aby zdecydować, czy poczyniono wiele postępów w rozmowach o stosunkach post-Brexit z Wielką Brytanią, w tym handlu.
Po wystąpieniu w Izbie Gmin, pani May spotka się z czołowymi przedstawicielami branży, aby uspokoić ich w kwestii Brexitu. Firmy, w tym Aston Martin, HSBC, Morgan Stanley i Vodafone będą uczestniczyć w posiedzeniu Rady Doradczej Biznesu na Downing Street, razem z kanclerzem Philipem Hammondem i ministrem ds. Brexit Davidem Davisem.

Dzisiejsze przemówienie.

 

Konrad W

 

9 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka