Ustawa o aborcji „łamie prawa człowieka” w Irlandii Północnej

Sąd Najwyższy w Belfaście orzekł, iż ustawodawstwo o aborcji w Irlandii Północnej narusza prawa człowieka.

Obecnie, przerywanie ciąży jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy ciąża powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego lub fizycznego kobiety.

Komisja Praw Człowieka Irlandii Północnej –  The Northern Ireland Human Rights Commission (NIHRC) skierowała sprawę rozszerzenia aborcji w przypadkach poważnych wad rozwojowych płodu, gwałtu lub kazirodztwa.

Ustawa o aborcji z 1967 roku nie ma zastosowania do Irlandii Północnej.

Przegląd sądowy znalazł podstawy, wedle których aborcja powinna zostać rozszerzona w Irlandii Północnej. Prokurator generalny Irlandii Północnej, John Larkin powiedział w krótkim oświadczeniu, że był „głęboko rozczarowany” decyzją i „brał pod uwagę podstawy do odwołania się”. W swoim orzeczeniu w poniedziałek, Sędzia Horner stwierdził, iż kobiety, które były ofiarami przestępstw seksualnych i przypadków śmiertelnych nieprawidłowości płodu, były uprawnione do dokonania aborcji, a tym samym do odstępstwa w obowiązującym prawie.

Departament Sprawiedliwości ma sześć tygodni na podjecie decyzji, czy odwołać się od wyroku.

Analiza korespondenta Irlandii BBC – Chrisa Buckler’a

Irlandia Północna była poza terytorium Zjednoczonego Królestwa od Ustawy Aborcyjnej z 1967 roku. Pozwoliło to przerywać ciążę w Anglii, Szkocji i Walii w okresie do 24 tygodnia ciąży z różnych przyczyn , w tym nieprawidłowości, które mogłyby prowadzić do „poważnego upośledzenia” dziecka.

Nawet jeśli wprowadzi się to oświadczenie w życie, co jest jednak prawdopodobne, że będzie ono przedmiotem odwołania, prawo w Irlandii Północnej wciąż będzie bardziej rygorystyczne. Sędzia rozróżnił przypadki śmiertelnych zaburzeń u płodu, które powinny stanowić odstępstwa od prawa i przypadki, gdy płód był „poważnie zniekształcony”, które, jak powiedział, nie powinny zostać wyłączone spod prawa. W efekcie zostało dokonane rozróżnienie pomiędzy dziećmi, które nie mogą przeżyć narodzin i takimi, które mogą przeżyć narodziny. Warto podkreślić, iż to nie jest nowość w Irlandii Północnej, gdzie polityka i religia są często postrzegane jako powiązane.

Przed tym orzeczeniem, minister sprawiedliwości Irlandii Północnej wykluczył zmiany w prawie, w przypadkach gdy gwałt lub kazirodztwo doprowadziły do ciąży. Tym samym, będzie to musiało zostać ponownie rozpatrzone.

 

Osobista historia

Problem ten zyskał sławę w 2013 roku, kiedy kobieta z Irlandii Północnej, Sarah Ewart, podzieliła się swą osobistą historią o tym, jak w 20 tygodniu ciąży wyjechała do Anglii, aby przeprowadzić aborcję, po tym jak u jej dziecka zdiagnozowano bezmózgowie, stan, w którym mózg się nie rozwinął. Zgodnie z prawem aborcji w Irlandii Północnej, kobieta została poinformowana, że z powodu tego, iż jej zdrowie nie było zagrożone, będzie ona musiała przenosić ciążę do końca.

Sarah opowiedziała swoją historię w BBC, po czym minister zdrowia Edwin Poots poprosił swoich urzędników, aby zajęli się rozpatrzeniem tej sprawy. Matka Sary, Jane Christie, przyjęła z zadowoleniem orzeczenie.

„To nie emocje i radość, ale po prostu sama ulga, że Sarah i kobiety takie, jak ona, otrzymają teraz medyczne leczenie, które powinny  dostać od samego początku”, powiedziała.

„Ona ma tylko 25 lat, a Sarah chce powiększyć rodzinę. Niestety jej ciało nie funkcjonuje teraz prawidłowo z powodu tego co przechodzi, dlatego jesteśmy przeciwni, aby nawet myśleć teraz o ciąży. Jest to więc poważny dla nas problem”.

Barbara Sitko

photo/feminspire

2 grudnia 2015
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK