USA „entuzjastycznie” poparłby Brexit bez porozumienia,

USA „entuzjastycznie” poparłby Brexit bez porozumienia,

 

USA „entuzjastycznie” poparłby Brexit bez porozumienia, mówi topowy urzędnik Trumpa John Bolton i amerykański doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego, John Bolton

Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Donalda Trumpa powiedział, że Stany Zjednoczone „entuzjastycznie” poprą Brexit bez porozumienia i oskarżył Unię Europejską o traktowanie wyborców jak „chłopów”.

Przemawiając po rozmowach z Borisem Johnsonem na Downing Street, John Bolton przedstawił wizję Białego Domu dotyczącą bliższych relacji transatlantyckich po Brexicie.

Powiedział, że prezydent Trump nakazał urzędnikom „przyspieszyć” kompleksową umowę o wolnym handlu z Wielką Brytanią i przewidział naprawę rozłamów między Londynem a Waszyngtonem w kwestiach bezpieczeństwa, w tym w sprawie dostępu Huawei do brytyjskiego rynku 5G.

„Głównym celem wizyty jest przekazanie chęci prezydenta Trumpa do udanego wyjścia z Unii Europejskiej  Wielkiej Brytanii 31 października”, powiedział Bolton.

 

Zapytany, czy to oznacza, że ​​USA poprą Brexit bez porozumienia, powiedział: „Jeśli taka jest decyzja rządu brytyjskiego, poprzemy to z entuzjazmem. Takie przesłanie przynoszę: jesteśmy z tobą”.

„Sukces Wielkiej Brytanii w pomyślnym wyjściu z UE to stwierdzenie o rządach demokratycznych i rządzeniu konstytucyjnym, które jest ważne dla Wielkiej Brytanii, ale także dla Stanów Zjednoczonych” – dodał.

„Moda w Unii Europejskiej, kiedy ludzie głosują w niewłaściwy sposób, zgodnie z tym, co chcą elity w BRUKSELI, polega na tym, że „chłopi” głosują raz za razem, dopóki nie zrobią tego dobrze”.

Bolton jest najwyższym rangą urzędnikiem administracji Trumpa, który spotkał się z Johnsonem, odkąd w zeszłym miesiącu zastąpił Theresę May na stanowisku premiera.

Entuzjastyczne poparcie Białego Domu dla pana Johnsona odzwierciedla nadzieję, że będzie on bardziej otwarty niż jego poprzednik na twardą politykę zagraniczną pana Trumpa wobec Chin i Iranu.

Pochwalił także decyzję o wysłaniu brytyjskiego okrętu wojennego do operacji Sentinel, amerykańskiej misji bezpieczeństwa morskiego w Zatoce Perskiej, po atakach Iranu na tankowce.

Bolton powiedział, że umowa handlowa po Brexicie może zostać przyspieszona poprzez zawarcie odrębnych umów międzysektorowych zamiast kompleksowej umowy za jednym razem.

Ministrowie będą mieć nadzieję, że szybkie uzgodnienie takich umów z USA wywrze większą presję na Unię Europejską, aby zaangażowała się w prośbę Wielkiej Brytanii o wycofanie Irlandii Północnej z umowy o wystąpieniu z UE.

Wyróżnił sektory produkcyjne i samochodowe jako potencjalnych kandydatów do zawarcia szybkiej ścieżki handlu.

Konrad W

Brexit natychmiast. 1 miliard euro na tydzień składka do Brukseli

Boris Johnson -Uk będzie najlepszym miejscem do zycia po Brexit

 

13 sierpnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka