Universal Credit nawet do £1800 miesięcznie.

 Universal Credit nawet do £1800 miesięcznie.

 

Univesal Credit jest to zasiłek, który jest stopniowo wprowadzany w kolejne rejony Wielkiej Brytanii I ktory ewentualnie zastąpi zasiłki I dodatki takie jak Job Seeker Allowance, Child Benefit, Housing Benefit, ESA, itp.

Generalnie Universal Credit powstał po to, aby uprościć i ujednolicić system zasiłków, gdzie DWP, lokalne Councils I Job Centres podejmowały autonomiczne decyzje I zdarzało sie ( lub wciaz zdarza), ze decyzje te byly oparte na niepełnych danych lub bez sprawdzenia podstaw prawnych. Wielu roszczeniowcow otrzymywało zasilki, ktorych nie powinni pobierać podczas gdy kwalifikujące sie osoby byly odsylane z niczym.

Powyższa sytuacja wynikała z sytuacji finansowej danego regionu, dużej ilosci skomplikowanych reguł, którymi rządził sie każdy osobny dodatek lub zasiłek.

Univesal Credit upraszcza system, ponieważ zastępuje wszystkie benefity w jednej, miesięcznej płatności. Aby ubiegać sie o Universal Credit, należy założyć konto no portalu www.gov.uk I wypełnić formularz online, ewentualnie przez telefon.

Sytuacja Polaków komplikuje sie, ponieważ Univeral Credit nie przyzna zasiłku, jesli nie przejdziemy Habitual Residence Test ( HRT), czyli rozmowy w Job Centre, gdzie wykażemy, ze przebywaliśmy na terenie UK przez 5 ciągłych lat, wykorzystując nasze prawa unijne, czyli pracując, prowadząc dzialanlosc gospodarcza itd.

HTR to ponad godzinne spotkanie, gdzie zadawana jest spora ilosc pytań I należy przynieść jak najwięcej dokumentów potwierdzających nasz pobyt w UK. Znam przypadki, gdzie osoby nie przeszly tego testu I straciły zasiłki, jakie pobierały na starych zasadach. Głowna przyczyna jest brak dokumentow lub ich alternatyw lub fakt, iz aplikant nie kwalifikuje sie do pobierania benefitow, ponieważ nie wykazal legalnych 5 lat pobytu.

Wysokość zasiłku jest zależna od indywidualnych okoliczności.

Sa mi znane sytuacje, gdzie polska rodzina, niepracujący mama I tata z 4 małych dzieci dostaja £1800 miesiecznie. Obydwoje dorośli  sa obecnie przewlekle chorzy. Nie muszą oni placic za opieke dentystyczna i leki na receptę a ich council tax jest zanizony do 40%.

Universal Credit ocenia okolicznosci kazdej osoby w gospodarstwie domowym I każda osoba w rodzinie, nawet pracująca, jest roszczeniowcem.

Pamiętajmy, ze Universal Credit bacznie kontroluje, co robimy, maja oni wgląd w nasze finanse, np konta oszczędnościowe i nalezy codziennie logowac sie na portal online aby uzupełniać dziennik szukania pracy lub wykonywać konkretne zadania.

Jeżeli nie będziemy wykonywać zadanych nam czynności, np dostarczyć zaświadczenia od lekarza, lub nie przeczytamy na czas wiadomości, lub uzupełniać regularnie dziennik, zasilek ustanie I trzeba będzie wykonać wszystko od początku a jest to pelne 6 – 8 tygodni pomiędzy złożeniem aplikacji a otrzymaniem pieniedzy na konto bankowe. Niestety, portal nie ma opcji jezyka polskiego.

Nasze konto na portalu jest monitorowane codziennie, warto zatem pamiętać, ze możemy zglaszac zmiany, zadawać pytania I generalnie komunikować sie z trenerami

Bardzo wazna rzecz – nadal przychodzimy na spotkania do Job Centre na rozmowę, częstotliwość spotkań zalezy od indywidualnej sytuacji. Job centre coraz nie chetniej zgadza sie płacić za tłumaczy, wiec dobrze jest przygotować sie dobrze do każdej wizyty I odświeżyć angielski. Przyprowadzenie własnego tłumacza jest dozwolone, tak samo jak rozmowa z nimi przez telefon,  czy to członek rodziny, czy profesjonalna osoba, której płacimy za tłumaczenie.

Jeżeli macie państwo konkretne pytania w związku z Universal Credit, lub potrzebujecie pomocy w jego otrzymaniu lub prowadzeniu, bardzo proszę pisać:

atenaporady@mail.com

lub dzwonic:

01502 446277.

 

14 lutego 2018