Unijna próba kontrolowania brytyjskich podatkow po Brexit

Unijna próba kontrolowania brytyjskiej polityki podatkowej po Brexit

 

Unia Europejska opracowuje plany kontrolowania brytyjskiej polityki podatkowej po Brexicie, ujawnia dokumenty brytyjska gazeta.

Zgodnie z projektem dokumentów UE chce zapewnić, że Wielka Brytania zobowiązuje się do dostosowania swoich przepisów podatkowych do zasad obowiązujących w bloku w ramach przyszłej umowy z Brexit.

Takie posunięcie uniemożliwiłoby Wielkiej Brytanii przekształcenie się w gospodarkę o niskich podatkach poprzez obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych w celu przyciągnięcia biznesu. I – w zależności od sformułowania jakiejkolwiek umowy – może to oznaczać, że wszelkie przyszłe zmiany w unijnych przepisach podatkowych będą musiały być przestrzegane przez Wielką Brytanię, nawet lata po Brexit.

Dokument został napisany przez sekretariat TAX3 Parlamentu Europejskiego po spotkaniu z Brexit Task Force, unijnym zespołem negocjacyjnym pod przewodnictwem Michela Barniera, w zeszłym tygodniu.

Stwierdza: „Celem jest, aby Wielka Brytania zastosowała narzędzia przyjęte na poziomie UE w celu zwalczania uchylania się od płacenia podatków.”

Pragnienie UE w kwestii dostosowania podatku odzwierciedla strach w Brukseli, że Wielka Brytania może stać się gospodarką o niskim poziomie opodatkowania w Singapurze po Brexit i magnesem przyciągającym firmy i inwestycje.

 Dokument został napisany przez sekretariat TAX3 Parlamentu Europejskiego po spotkaniu z Brexit Task Force, unijnym zespołem negocjacyjnym pod przewodnictwem Michela Barniera, w zeszłym tygodniu
Chociaż nie ma on obecnie władzy nad podatkiem brytyjskim, UE nie ukrywa, że ​​chce ograniczyć kraje członkowskie o niskich podatkach, w tym Irlandię, i od dawna domaga się uniwersalnej stawki podatku od osób prawnych.

W zeszłym miesiącu Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, wezwał do zniesienia krajowych wetowań podatkowych, wywołując oburzenie irlandzkich polityków w obliczu obaw, że zrzeknie się inwestycji.

Wcześniej w tym roku kanclerz Philip Hammond powiedział niemieckiej gazecie, że jeśli Wielka Brytania zostanie pozbawiona dostępu do rynków europejskich, „zmieni nasz model gospodarczy, aby odzyskać konkurencyjność”.

John Longworth, współprzewodniczący Leave Means Leave powiedział: „Te wyciekłe dokumenty potwierdzają to, czego obawiali się od dawna, że ​​UE nie powstrzyma się przed niczym, aby stłumić brytyjską pozycję konkurencyjną po Brexit.

„Porozumienie w sprawie przepisów podatkowych oczywiście wiązałoby nas również z przyszłymi przepisami. Jeśli trzymają to w sekrecie, co jeszcze dla nas planują? 

Jacob Rees-Mogg, przewodniczący Europejskiej Grupy Badawczej torysów, powiedział: „Niepokojące jest to, że UE chce więcej władzy nad naszymi podatkami, gdy opuścimy kraj, niż gdy byliśmy członkami UE.

„Jest to część kary Brexit i służy tylko powtórzeniu, dlaczego tak ważne jest, abyśmy odeszli. Musimy uwolnić się od takiej niekonkurencyjnej struktury, zanim będzie za późno „.

Dokumentacja wyciekła została opracowana po spotkaniu z Grupą Zadaniową Brexit w dniu 11 października. Założona w lutym, TAX3 jest specjalną komisją UE ds. Podatków, zajmującą się przestępstwami finansowymi, uchylaniem się od opodatkowania i unikaniem podatków.

Zgodnie z treścią protokołu z posiedzenia Bruksela spróbuje nałożyć politykę podatkową UE na Wielką Brytanię i terytoria zamorskie po Brexit w marcu. Opisując wniosek kontrolerów premiera jako „myślenie życzeniowe”, dokumenty mówią: „Według Komisji nie jest możliwe, aby deklaracja polityczna nie zawierała przepisów podatkowych”.

Dokumentacja dodaje: „Zadaniem zespołu negocjacyjnego jest zdefiniowanie i stworzenie równych szans, biorąc pod uwagę cztery główne obszary, z których jedną jest opodatkowanie.

„Celem jest, aby Wielka Brytania przestrzegała narzędzi przyjętych na poziomie UE w celu zwalczania uchylania się od płacenia podatków, a mianowicie kodeksu postępowania w zakresie opodatkowania działalności gospodarczej, dyrektywy w sprawie wymiany informacji (DAC), w tym sprawozdań dotyczących poszczególnych krajów w zakresie sprawozdawczości między organami podatkowymi, Dyrektywa o unikaniu (ATAD). „

Dyrektywy te podkreślają, że inne kraje, które handlują z UE, zgłaszają swój status podatkowy, aby UE mogła zamknąć wszelkie postrzegane „luki”.

Odnosząc się do brytyjskich krajów i terytoriów zamorskich (KTZ), dokument dodaje: „Intencją jest zobowiązanie się do dalszego dostosowywania się do standardów UE, w tym do ich KTZ”.

Konrad W

 

20 października 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *