Umowa handlowa pomiędzy UK i USA. UE musi nałożyć cła.

Umowa handlowa pomiędzy UK i USA. UE musi nałożyć cła.

 

Umowa o wzajemnym uznawaniu (MRA) została podpisana przez Ambasadora Jej Królewskiej Mości Sir Kim Darrocha i zastępcę przedstawiciela handlowego USA C.J. Mahoneya w Waszyngtonie (czwartek, 14 lutego).

 

Umowa utrzyma wszystkie istotne aspekty obecnej MRA UE-USA, gdy umowa UE-USA przestanie obowiązywać w Wielkiej Brytanii. Pomaga w ułatwieniu handlu towarami między dwoma krajami i oznacza, że ​​eksporterzy z Wielkiej Brytanii mogą nadal zapewniać, że towary są zgodne z przepisami technicznymi przed ich wyjazdem z Wielkiej Brytanii, oszczędzając czas, pieniądze i zasoby firmy. Amerykańscy eksporterzy z Wielkiej Brytanii korzystają w ten sam sposób.

Całkowity handel w Wielkiej Brytanii i USA w sektorach objętych transakcją ma wartość 12,8 miliarda funtów, w oparciu o ostatnie średnie przepływy handlowe. W tym celu wartość eksportu Zjednoczonego Królestwa jest szacowana na 8,9 miliarda funtów – więcej niż jedna piąta całkowitego eksportu towarów z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych. Dzisiejsze podpisanie stanowi ważny krok w ważnych stosunkach handlowych między Wielką Brytanią i Ameryką, największą gospodarką na świecie.

Umowa przynosi korzyści w wielu sektorach, w tym w branży farmaceutycznej. Farmaceutyki stanowią około 7,7 miliarda funtów brytyjskiego eksportu do USA – prawie 18% całkowitego eksportu towarów z Wielkiej Brytanii do USA. Inne branże, które skorzystają, to sektor technologii i dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego.

Podobne umowy podpisano w ostatnich tygodniach z Australią i Nową Zelandią, zapewniając ciągłość i ochronę dochodów brytyjskich przedsiębiorstw i konsumentów.

 

Sekretarz ds. Handlu międzynarodowego dr Liam Fox powiedział:

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone są najsilniejszymi partnerami handlowymi, a umowa ta pozwoli firmom brytyjskim i amerykańskim na prowadzenie handlu równie swobodnie jak obecnie, bez dodatkowej biurokracji.

Naszym priorytetem jest zapewnienie ciągłości dla firm, gdy opuszczamy Unię Europejską, a my podpisujemy inne umowy w nadchodzących dniach i tygodniach. Czekamy z niecierpliwością na siadanie przy stole negocjacyjnym z Amerykanami po tym, jak opuścimy Unię Europejską, aby zawrzeć nową ambitną umowę o wolnym handlu.

Ta umowa została przyjęta z zadowoleniem przez techUK, który reprezentuje ponad 900 firm i około 700 000 pracowników w brytyjskim sektorze technologii.

Dyrektor generalny techUK, Julian David, powiedział:

Jest to pozytywny krok w kierunku zapewnienia ciągłości handlu z największym rynkiem technologicznym na świecie. Producenci cenią obecną umowę, więc jest to bardzo dobra wiadomość, że nie będą musieli teraz szukać drogich alternatywnych rozwiązań, aby uzyskać zatwierdzenie produktów wykorzystywanych w produkcji wysokiej klasy, inteligentnej elektroniki i urządzeń konsumenckich.

Zapewnienie stabilności w tego typu umowach jest mocnym punktem wyjścia dla Wielkiej Brytanii, ponieważ rozwijamy powiązania handlowe z USA w ramach wsparcia rządu dla nowego i aktywnego planu handlowego.

Dr Richard Torbett, dyrektor wykonawczy ds. Polityki handlowej: UK and International, w The Association of British Pharmaceutical Industry, powiedział:

Finalizacja tej MRA zapewnia brytyjskim firmom farmaceutycznym ciągłość działalności poprzez usprawnienie procesów regulacyjnych pomiędzy Wielką Brytanią i USA po Brexit.

Stany Zjednoczone są już naszym największym partnerem handlowym poza UE. Wartość wymiany handlowej między tymi dwoma krajami wyniosła 184 miliardy funtów w trzecim kwartale 2018 roku (ONS). Stany Zjednoczone są również największym źródłem inwestycji zagranicznych w Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii priorytetem jest nowa umowa o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi po opuszczeniu UE, a wkrótce opublikujemy naszą odpowiedź na publiczne konsultacje dotyczące naszego podejścia negocjacyjnego.

Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone podpisały dziś także umowę o wzajemnym uznawaniu sprzętu morskiego (MRA). Zapewni to ciągłość efektu MRA UE-US Marine Equipment, gdy umowa UE-USA przestanie obowiązywać w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że producenci sprzętu morskiego będą nadal potrzebować certyfikacji w jednej jurysdykcji, zanim będą mogli legalnie umieścić swoje urządzenia na obu rynkach oraz na pokładzie zarówno brytyjskich, jak i amerykańskich statków pływających pod banderą.

WNIOSEK:

Jesli ktoś myśli że nie będzie ceł na granicach to nie rozumie nic.

UK nie chce ceł z UE aby dalej handlować ale niestety umowy bezcelne lub zwiększone kontyngenty na towary bez ceł jakie podpisuje UK z krajami z poza UE powoduje że jesli UE nie nałozy ceł na produkty z UK to takie Tesco zamówi tanie towary w Bangaldeszu albo otworzy swoja fabrykę np.makaronu i swoimi ciężąrówkami z naklejkami brytyjskimi które przypłynie makaron do portów w UK zasypia sklepy w Unii Europejskiej i poprostu zamknął produkcje fabryk w Unii Europejskiej głównie niemieckie poprostu upadną bo nikt nie ma szans z tanią produkcją w Azji.

Informuje Rzad

https://www.gov.uk/government/news/uk-and-usa-agree-to-continue-mutual-recognition-agreement?fbclid=IwAR2pjhJpGrg5fstvSycpjFnW1jlqOTJhsrqmdx_VJ37nZ4Tr8HkKG9GmBII

Konrad W

 

16 lutego 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *