Umowa handlowa Kanady z UK

 

Umowa handlowa Kanady z UK

 

Umowa handlowa Kanady z UE będzie stanowić podstawę brytyjskiej umowy Brexit

Theresa May zobowiąże się do wykorzystania porozumienia handlowego uzgodnionego przez Unię Europejską i Kanadę jako podstawy nowego porozumienia po Brexicie. Premier złoży obietnicę, gdy odwiedzi Kanadę i Stany Zjednoczone podczas trzydniowej wizyty zaczynającej się w poniedziałek.

Premier wielokrotnie wykorzystywała obietnicę „globalnej Brytanii”, która prowadzić będzie handel bezcłowy na całym świecie, aby sprzedać korzyści Brexitu wyborcom, którzy chcieli pozostać w UE. Jednak jej przyjęcie, że istniejąca umowa handlowa z UE stanowić będzie szablon dla brytyjskich rozwiązań po Brexicie, zapala lampki alarmowe w głowach niektórych osób, które twierdzą, że „kopiowanie i wklejanie” transakcji handlowych jest sprzeczne z jednym z głównych powodów wyjścia z UE.

Ministrowie powiedzieli również, że chcą, aby umowa handlowa UE z Japonią – która jeszcze nie została zakończona – stanowiła podstawę brytyjskiego handlu post-Brexitowego z azjatycką potęgą gospodarczą.

W rozmowach z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau w Ottawie pani May wyjaśni, że chce, aby Wielka Brytania zawarła porozumienie handlowe z Kanadą tak szybko, jak to możliwe.

Umowa znana jako Ceta – eliminuje 98 procent wszystkich taryf kanadyjskich między UE a Kanadą.

Przemawiając przed wizytą, premier powiedziała: „Kanada i Zjednoczone Królestwo mają długą wspólną historię.

„Kiedy spotykamy się i pracujemy wspólnie, aby pokazać nasze wspólne wartości na arenie światowej, tworzymy potężną unię”.

Katarzyna Cz.

 

18 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka