Umowa Brexit z UE gotowa, 35-39 miliardów funtów zapłaci UK

Umowa Brexit z UE gotowa, 35-39 miliardów funtów zapłaci UK

 

Brexit: Wielka Brytania zapłaci 39 mld funtów w końcowym rachunku rozwodowym po kompromisach osiągniętych w sprawie granicy irlandzkiej i obywatelach UE

Komisja Europejska ogłosiła, że ​​”wystarczający postęp” został osiągnięty w pierwszej fazie rozmów Brexit, a dyskusje mogą teraz przejść do handlu. Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, pojawił się dziś rano u boku Theresy May, gdzie ogłosił, że dokonali „przełomu, jakiego potrzebowaliśmy”.

Brytyjskie źródło ujawniło, że Wielka Brytania opłaci porozumienie finansowe szacowane na 35-39 miliardów funtów (40-45 miliardów euro) w momencie opuszczenia UE. Premier powiedziała, że najnowsza umowa Brexit była „znaczącą poprawą”, która wymagała wzajemnych ustępstw. Powiedziała, że umowa ​​zawiera porozumienie finansowe, które było „sprawiedliwe dla brytyjskiego podatnika” i gwarancję, że nie będzie „żadnej twardej granicy” pomiędzy Irlandią Północną a Republiką, zachowując „konstytucyjną i gospodarczą integralność Zjednoczonego Królestwa”.

Jej słowa pojawiły się po tym, jak dyplomaci pracowali w nocy, aby wypracować porozumienie Brexit w sprawie utrzymania miękkiej granicy irlandzkiej. W poniedziałek, umowa między Wielką Brytanią i Unią Europejską została storpedowana przez DUP, po tym jak partia sprzeciwiła się planom „sojuszu nadzorującego” między Irlandią Północną a Republiką w celu utrzymania miękkiej granicy między tymi dwoma krajami.

Umowa zostanie podpisana przez wszystkich przywódców UE na przyszłotygodniowym szczycie Rady Europejskiej. David Jones, były minister Brexit z partii Torysów, ostrzegł, że plan „pełnego dostosowania”, by utrzymać miękką granicę irlandzką może powstrzymać Brytanię od podpisania umów o wolnym handlu z innymi krajami.

Obawy dotyczące „sojuszu nadzorującego”

Grupa Leave Means Leave wyraziła obawy, że plany „sojuszu nadzorującego” w celu zabezpieczenia miękkiej granicy irlandzkiej mogą być „koniem trojańskim”.

Współprzewodniczący Richard Tice i John Longworth powiedzieli: W klauzuli 49. stwierdza się, że nastąpi sojusz w całej gospodarce brytyjskiej przez nieokreślony okres. Oznaczałoby to, że Wielka Brytania nie byłaby w stanie dostosować swoich praw i negocjować umów handlowych z resztą świata, które są ważnymi korzyściami ekonomicznymi Brexitu.

Wielka Brytania musi być w pełni przygotowana na odejście od rozmów handlowych i przyjęcie zasad handlowych WTO w marcu 2019 r., co oznacza, że ​​porozumienie handlowe musi zostać uzgodnione co do zasady do marca 2018 r.

Pod żadnym pozorem nie należy kontynuować rozmów w fazie przejściowej. W związku z tym rząd Wielkiej Brytanii powinien znacznie ostrzej wypowiadać się na temat swojego stanowiska; cokolwiek innego oznaczałoby ogromną zdradę Brytyjczyków.

8 grudnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka