UK zostaje w UE jak Norwegia, plan B Brexitu

UK zostaje w UE jak Norwegia, plan B Brexitu

 

Lord Hague, były przywódca Parti Konserwatywnej , ciepło opowiedział się o planie na początku tego miesiąca. W piątek Amber Rudd, były sekretarz generalny pro-Remain, powiedziala ze propozyca jest „genialna”.

„Parlamentarzyści w UK mogą wspierać system Norwegii dla Brexitu.

Uważa się, że pan Davis omawiał te kwestie z panem posłem, ale podniósł kilka obaw, w tym o to, czy Zjednoczone Królestwo będzie w stanie wynegocjować takie rozwiązanie, jeżeli kraj ten mógłby poszukać satysfakcjonującego mechanizmu opuszczenia EOG po trzech latach oraz czy w praktyce rząd byłby w stanie zapewnić pełną kontrolę wód brytyjskich w okresie przejściowym.

Zgodnie z planem Bolesa planowany dwuletni okres przejściowy zostałby skasowany, a Zjednoczone Królestwo zamiast tego pozostało w EOG, podobnie jak Norwegia, bez pełnego członkostwa w UE, przez okres trzech lat, wraz z tymczasową unią celną.

Ten okres pozwoliłby na wynegocjowanie umowy o wolnym handlu, takiej jak umowa między UE a Kanadą, którą popierają Brexiteers, tacy jak pan Davis i Boris Johnson, były minister spraw zagranicznych.

Pro-Brexitowi posłowie wyrażają „duże zainteresowanie” w „planie B” dla Brexitu, który chciałby, by Wielka Brytania skasowała planowany okres przejściowy i przyjęła związek w stylu norweskim z UE podczas negocjowania nowej umowy handlowej.

Nick Boles, były minister, który opowiada się za planem, aby Wielka Brytania podjęła próbę tymczasowego utrzymania członkostwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym, podczas gdy osiągnie porozumienie z Brukselą, powiedział, że Brexiteers szukają z nim spotkań, aby omówić te propozycje, w związku z rosnącą obawą dotyczącą Theresy May. L

Wśród tych, którzy wyrazili zainteresowanie tą propozycją, jest David Davis, były sekretarz Brexitu, którego były szef sztabu, Stewart Jackson krytykował w zeszłym tygodniu krytyków pro-Brexit, kiedy powiedział, że plan ma „wiele” korzyści.

Sojusznik Michaela Govego, sekretarza ds. Środowiska, powiedział, że propozycja, którą nazwał „lepszym Brexitem”, wywołuje „silne zainteresowanie” ze strony ministrów i starszych parlamentarzystów, w tym Brexiteers, szukających planu awaryjnego, który mógłby dowodzić wsparcie od większości torysów.

Plan ten pojawia się on, gdy rząd próbuje wynegocjować mechanizm wyjścia w ramach którego Wielka Brytania pozostałaby częścią unijnej unii celnej, gdyby nie osiągnięto innej umowy, aby uniknąć granicy zamknietej z Irlandia.

Należy zaznaczyć że Polacy podczas umowy kanadyjskiej mogliby dalej odpuszczać Polske i osiedlać się w UK z dostepem do wszystkich zasiłków jak w Norwegii.

Oczywiście jest to także ucieczka Konserwatystów od Brexitu ponieważ dokladnie za 3 lata będą nowe wybory i pewno przegraja z kretesem. Poprostu nikt w Londynie nie ma pomyslu na Brexit dlatego plany zmieniaja sie już nie co pół roku ale co miesiąc.

Konrad W.

 

28 października 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *