Uk po Brexit zrobi swoje ale UE proponuje wycofanie zmiany czasu.

Uk po Brexit zrobi swoje ale UE proponuje wycofanie zmiany czasu.

 

Komisja Europejska proponuje zakończyć praktykę przestawiania zegarów o godzinę wiosną i jesienią po badaniu, które zrobiono wśród większości Europejczyków.

Przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker powiedział, że miliony „wierzą, że w przyszłości czas letni powinien być całoroczny, i tak właśnie będzie”.

Wniosek Komisji wymaga wsparcia ze strony 28 rządów krajowych i posłów do PE, aby stać się prawem. W zegarkach UE przełączaj się między zimą a latem pod czasem letnim.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego stwierdza, że „kluczowe jest utrzymanie jednolitego reżimu czasowego w UE”.Jednakże Komisja nie opracowała jeszcze szczegółów dotyczących proponowanej zmiany.

W dokumencie konsultacyjnym wskazano, że jedną z opcji byłoby pozwolenie każdemu państwu członkowskiemu zdecydować, czy wybrać na stałe czas letni, czy zimowy. To byłaby „suwerenna decyzja każdego państwa członkowskiego”, wyjaśnił w piątek rzecznik Komisji Alexander Winterstein.

Podkreślił, że propozycja „nie będzie już ograniczać państw członkowskich do zmiany czasu dwa razy w roku”.

Wielka Brytania jest jednym z 28 krajów, ale ma opuścić Unię Europejską w marcu 2019 roku. Jakakolwiek zmiana byłaby mało prawdopodobna przedtem.

Winterstein odrzucił sugestię, że wniosek może spowodować szczególne trudności w Irlandii: „Nie widzę związku pomiędzy naszym dążeniem, które nie jest ograniczone, aby uniknąć twardej granicy na wyspie Irlandii, a naszą propozycją, która nadejdzie we właściwym czasie. , aby nie ograniczać państw członkowskich do zmiany czasu dwa razy w roku.

„Po przyjęciu zmiany czasu rynek wewnętrzny odnosi się do rynku wewnętrznego, a drugą inicjatywą jest zapewnienie przestrzegania Porozumienia Wielkopiątkowego i innych zabezpieczeń”.

Komisja ostrzega, że nieskoordynowane zmiany czasu między państwami członkowskimi mogą spowodować szkody gospodarcze.

W publicznych konsultacjach 84% z 4,6 mln respondentów wezwało do zakończenia wiosennej i jesiennej zmiany czasu.

Zdecydowanie największą odpowiedzią były Niemcy i Austria (odpowiednio 3,79% i 2,94% populacji krajowej). Odpowiedź Wielkiej Brytanii była najniższa – 0,02% – ale wzięło też udział niewielu Włochów (0,04%).

Dlaczego wielu nie lubi czasu letniego w Europie?

Niektóre badania przytoczone przez Komisję wskazują na niekorzystny wpływ na zdrowie wynikający ze zmiany czasu.

„Wyniki sugerują, że wpływ na ludzki biorytm może być poważniejszy niż wcześniej sądzono”, mówi. Zegary przesuwają się o godzinę w ostatnią niedzielę marca i wracają do czasu zimowego w ostatnią niedzielę października.

Finlandia wezwała do zniesienia czasu letniego w całej UE, po tym, jak petycja zgromadziła ponad 70 000 podpisów od obywateli wzywających do takiej zmiany.

UE sprawiła, że zmiana czasu wiosna / jesień zmieniła zasadę we wszystkich państwach członkowskich w 1996 r., Opierając się na argumencie, że zmniejszyłaby ona koszty energii. Ale Komisja twierdzi, że dane dotyczące oszczędności energii są niejednoznaczne.Nie ma również wiarygodnych dowodów na to, że zmiany czasu zmniejszają liczbę wypadków drogowych, twierdzi Komisja.

Jakie są obecne strefy czasowe w UE?

Istnieją trzy standardowe strefy czasowe:

Trzy państwa stosują GMT (Wielka Brytania, Irlandia i Portugalia)

17 krajów mają czas środkowoeuropejski, czyli GMT + 1

Osiem krajów ma czas wschodnioeuropejski, czyli GMT + 2

Aktualne zmiany czasu są kontrowersyjne częściowo z powodu dużej różnicy w godzinach dziennych odczuwanych przez Skandynawię i południową Europę.

Kraje nordyckie mają długie, ciemne noce w zimie i krótkie noce w lecie. Czas na południu jest bardziej równomierny w różnych porach roku.

Są też anomalie. Na przykład sąsiedzi, Portugalia i Hiszpania, znajdują się w różnych strefach czasowych, podobnie jak Szwecja i Finlandia.

Jaka jest sytuacja w Wielkiej Brytanii?

Wielka Brytania przyjęła czas letni w 1916 roku, wraz z wieloma innymi narodami zaangażowanymi w pierwszą wojnę światową, w celu oszczędzania węgla.

Po latach presji Williama Willetta, prapradziadka piosenkarza Coldplay, Chrisa Martina.

Ale Wielka Brytania miała własną debatę na temat stref czasowych.

W 2011 r. Rząd zaproponował trzyletnią próbę przeniesienia się do czasu środkowoeuropejskiego, więc czas będzie wynosił GMT + 1 w zimie, a GMT + 2 w lecie.

Zmiana oznaczałaby lżejsze wieczory, ale ciemniejsze poranki, a jednym z argumentów było to, że zmniejszyłaby się liczba wypadków.Projekt ten jednak został porzucony po negatywnej opinii ze strony Szkocji i północnej Anglii, gdzie niektóre obszary nie ujrzałyby światła dziennego do godziny 10 rano.

Konrad W

 

1 września 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *