UK ma lekarstwo na raka jajnika !!!

UK ma lekarstwo na raka jajnika !!!

 

Lek na zaawansowanego raka jajnika został zatwierdzony do stosowania u nowo zdiagnozowanych pacjentów w Anglii.

Po wielu badaniach lek może opóźnić postęp choroby przez trzy lata.

Do 600 kobiet chorych może skorzystać każdego roku.

Szefowie służby zdrowia twierdzą, że olaparib ma potencjał, by wywrzeć „ogromny wpływ”, dając większe szanse na przeżycie chorych kobiet..

Większość przypadków raka jajnika jest diagnozowana późno, gdy istnieje niewiele opcji leczenia.

 

Olaparib jest przeznaczony dla kobiet z zaawansowanym rakiem jajnika, jajowodu lub otrzewnej, które mają specyficzną mutację genu – Brca – odziedziczoną po rodzicach.

Wcześniej olaparib był dostępny w Wielkiej Brytanii tylko dla kobiet, które miały już co najmniej trzy oddzielne rundy chemioterapii.

Ale teraz pacjenci w Anglii, którzy odpowiedzieli na pierwszą rundę chemioterapii, mogą również otrzymać tabletki, które są przyjmowane dwa razy dziennie.

Szkocja rozważa zatwierdzenie leku w ten sam sposób. Walia i Irlandia Północna również prawdopodobnie pójdą w jej ślady.

Przyklad działania leku.

Florence Wilks zdiagnozowano zaawansowanego raka jajnika w 2010 roku kiedy miała 46 lat, po doświadczeniu objawów, takich jak skrajne zmęczenie i bóle pleców przez kilka lat. Dano je 12 do 18 miesięcy życia i miała dwie główne operacje i cztery rundy chemioterapii jednak nic nie wstrzymywało postępu choroby.

Następnie, dwa lata temu, Florence zaczęła brać olaparib.

„Bez tego leku nie byłoby mnie tutaj” – mówi. „Jestem za to bardzo wdzięczna”. „Nie sądziłem, że zobaczę, że 21-ta córka mojego syna osiągnie 18 lat – to są ważne kamienie milowe.

Organ doradczy ds. Leków NICE, Krajowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki, powiedział, że stosowanie olaparibu na wcześniejszym etapie leczenia przyniesie największe korzyści „i może potencjalnie wyleczyć chorobę”.

W badaniu prawie 60% pacjentów otrzymujących lek nie zauważyło pogorszenia choroby po trzech latach.

Olaparib, wyprodukowany przez AstraZeneca, jest pionierskim rodzajem leku przeciwnowotworowego zwanego inhibitorem PARP, który działa poprzez celowanie w dziedziczny błąd genetyczny, powodując śmierć komórek nowotworowych.

„Leczenie podtrzymujące olaparibem zwiastuje nową erę u kobiet z rakiem jajnika – po raz pierwszy zaobserwowaliśmy tak dramatyczną poprawę przeżycia wolnego od progresji”, mówi dr Susana Banerjee, konsultant onkolog medyczny w Royal Marsden w Londynie, która był zaangażowany w próbę leku.

„Oznacza to, że więcej kobiet będzie miało dłuższy czas przed nawrotem, czasem chemioterapii i możliwością zwiększonego przeżycia”.

W tym celu Olaparib będzie dostępny natychmiast w Anglii, opłacany przez Fundusz Narkotyków.

Znalezione obrazy dla zapytania Olaparib bbc

Konrad W

 

 

26 lipca 2019