Tysiące obywateli UE „zagrożonych utratą statusu prawnego po Brexit.”

Tysiące obywateli UE „zagrożonych utratą statusu prawnego po Brexit.”

 

Ofiary przemocy domowej, dzieci i osoby starsze należą do osób zagrożonych utratą prawa do pozostania w Wielkiej Brytanii pomimo spełnienia wymaganych kryteriów, według ekspertów.

Może to być spowodowane tym, że mają problemy z dostarczeniem dokumentacji i zakończeniem procesu rejestracji lub nie zdają sobie sprawy, że muszą ubiegać się o legalne mieszkanie w Wielkiej Brytanii.

Potencjalna luka została podkreślona w artykule opracowanym przez Obserwatorium Migracji na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomi system aplikacji dla obywateli UE, którzy chcą po Brexicie pozostać w Wielkiej Brytanii.

Ci, którzy do końca 2020 roku będą w kraju pięć lat, będą mogli ubiegać się o status osoby osiedlonej – co oznacza, że ​​mogą nadal mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii.

Osoby, które przyjadą do UK, do ​​31 grudnia 2020 r., ale będą mieszkac tu mniej niż 5 lat, będą mogły ubiegać się o pozostanie, dopóki nie osiągną 5-letniego progu, po którym mogą ubiegać się o status osoby osiedlonej.

Analiza przeprowadzona przez Obserwatorium Migracji wykazała, że ​​”potencjalnie znacząca” liczba osób może nie być świadoma, że ​​mogą one lub muszą złożyć aplikacje.

Jedna grupa w tej kategorii to dzieci, których rodzice sami nie składają aplikacji, nie zdają sobie sprawy, że musza to zrobić w imieniu ich dzieci lub błędnie sądzą, że ich dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii są automatycznie obywatelami Wielkiej Brytanii.

Według raportu, w Wielkiej Brytanii mieszka ponad 900 000 dzieci, nie-irlandzkich rodziców z UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, urodzonych tutaj lub za granicą.

Do tej grupy zalicza się 239 000 dzieci urodzonych w Wielkiej Brytanii, których rodzice zgłaszają, że są obywatelami Wielkiej Brytanii – ale jak mówi analiza, dostępne dane sugerują, że dziesiątki tysięcy z tych rodziców mogą nie być obywatelami UK.

Również w tym przedziale może być 140 000 osób, które mieszkaja w Wielkiej Brytanii od ponad 30 lat, 56 000 osób w wieku 75 lat i powyżej oraz ponad 145 000 obywateli UE, którym przyznano już prawo stałego pobytu, ale nadal muszą ubiegać się o status osoby osiedlonej. Analiza podkreśla, że ​​niektóre aplikacje mogą być trudniejsze dla tych, którzy są podatni na zagrożenia lub mają „ograniczoną autonomię” – na przykład ofiary przemocy domowej, które polegają na partnerze przy dostarczeniu dokumentacji.

Naukowcy zauważyli również, że niektórzy ludzie mogą mieć trudności podczas samego procesu aplikacji z powodu trudności językowych, wieku, niepełnosprawności lub braku umiejętności obsługi komputera lub dostępu do Internetu.

Ponad trzy miliony obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii będzie mogło ubiegać się o prawo do pobytu, gdy pod koniec bieżącego roku zostanie wprowadzony internetowy formularz zgłoszeniowy.

Wnioskodawcy będą musieli przedstawić dokument tożsamości i aktualne zdjęcie, a także zadeklarować jakiekolwiek wyroki karne.

Katarzyna Cz

12 kwietnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Sprawy Polonii